Μίνωες 3 13 8 22 - 46 -
Iguana Pacers 12 20 20 18 - 70 -

Σταθερά στην κορυφή οι Iguana Pacers!

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι Iguana Pacers κέρδισαν τους Μίνωες στο κλειστό του Κολωνού και έκαναν το 4/4 στην Evolution League.
Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι Iguana Pacers, αφού με καλάθια των Μοσχέτα, Μπεκρή και Γεωργίου προηγήθηκαν με 3-12. Οι μόλις έξι Μίνωες δυσκολεύτηκαν αρκετά στην επίθεση, κάνοντας ταυτόχρονα πολλά λάθη
.
Με ατομικές ενέργειες του Δημόπουλου και του Παγώνα, οι Μίνωες έγιναν πιο... δραστήριοι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Pacers δεν ήθελαν να δώσουν δικαιώματα στον αντίπαλο, ανέβασαν "στροφές" και μ' ένα τρομερό ξέσπασμα εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (16-32). Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν οι Μοσχέτας, Παπαζαχαρίου, Μπεκρής, Γιαννόπουλος και Ανδριώτης.

Με ολοκληρωτικό μπάσκετ, πολυφωνία στην επίθεση και ωραίες συνεργασίες, οι φιλοξενούμενοι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 8-20 και έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη. Οι γηπεδούχοι που ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες στην επίθεση, πήραν σκορ από τους Παγώνα και Κυριακόπουλο. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 24-52.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ, χωρίς σκοπιμότητες. Οι φιλοξενούμενοι μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής, δοκίμασαν διάφορα σχήματα εν όψει της απαιτητικής συνέχειας και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 46-70. Οι γηπεδούχοι από την άλλη μεριά, έδιωξαν το άγχος από πάνω τους, έτρεξαν το γήπεδο και έκαναν ένα αρκετό παραγωγικό δεκάλεπτο.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γεωργίου με double double και 19 πόντους (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/42 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 12/18 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/51 δίποντα, 5/27 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Μίνωες (Μπαχάς): Μπίλιας 2, Αλεξόπουλος 6, Κυριακόπουλος 5 (1), Μπαχάς 4, Δημόπουλος 12, Παγώνας 17 (1)

Iguana Pacers (Μπεκρής): Μοσχέτας 16, Παπαζαχαρίου 6 (2), Μπεκρής 13 (1), Ανδριώτης 3, Μανούσης 4, Γιαννόπουλος 6, Γεωργίου 19 (2), Παλάσκας 3

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.