23/09/2019
Kinglooney Tunes 11 6 6 9 - 32 -
Office Ηρακλείου 16 9 18 16 - 59 -

Σταθερός και αήττητος ο Office!

Ο Office Ηρακλείου ξεπέρασε γρήγορα τον αρχικό αιφνιδιασμό του, πήρε προβάδισμα πριν κλείσει το δεκάλεπτο και μεγάλωνε σταθερά τη διαφορά του μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του στον 27ο όμιλο του Basketaki Cup, αφήνοντας τους Kinglooney Tunes με τη δεύτερη ήττα τους, αλλά με πιο βατό πρόγραμμα στη συνέχεια.

Οι Tunes λοιπόν ήταν αυτοί που με την ταχύτητά τους έδειξαν ότι μπορούν να κάνουν την έκπληξη, αφού προηγήθηκαν στο πεντάλεπτο με τα σουτ των Μασούρου, Ρετσινά, Αλεξόπουλου (4-9), αλλά μετά οι Ηρακλειώτες βρήκαν ρυθμό και ευστοχία, προσπερνώντας πριν λήξει το δεκάλεπτο (16-11), από τις προσπάθειες των σιολάκη, Καλογεράκη, Παπαδόπουλου και Γιάννη Λαμπρόπουλου.

Για αρκετή ώρα στη δεύτερη περίοδο οι «μαύροι» αστοχούσαν και οι «μπλε» μεγάλωσαν την απόσταση από τα καλάθια των Τζίκα, Φούκη, Τσιολάκη και Δημήτρη Λαμπρόπουλου (23-11 στο 15’), για να χαλαρώσει μετά η επίθεση των τυπικά γηπεδούχων μέχρι το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 25-17 από τους Ρετσίνα, Τσέλιο και Αραπογιάννη που μείωσαν για τους Looney’s.

Από το τρίτο δεκάλεπτο ο Office πήρε τον απόλυτο έλεγχο, αφού οι Λαμπρόπουλοι με τους Τζίκα, Καλογεράκη, Τσιολάκη και Μαστρογιάνη έβγαζαν ωραίους συνδυασμούς και δεν βρήκαν αντίσταση από τους «Βασιλούνηδες», οι οποίοι είχαν έναν εκνευρισμό που δεν τους βοήθησε να μείνουν στο παιχνίδι και το 30ο λεπτό έκλεισε στο 43-23.

Κάπως έτσι κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους «μπλε» να κρατάνε το ρυθμό τους, να σκοράρουν με Τσιολάκη, Παπαδόπουλο, Γιάννη και Δημήτρη Λαμπρόπουλο και να φτάνουν το σκορ στο 59-32, έχοντας από την άλλη τους «μαύρους» να μην έχουν διάθεση για πίεση και απλά να προσπαθούν να συνδυαστούν λίγο καλύτερα, με τους Τσέλιο, Ρετσίνα, Μασούρο να βρίσκουν στόχο, αλλά χωρίς ανταπόδοση.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νάκης Τζίκας με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους Tunes ξεχώρισε ο Χρήστος Ρετσινάς με 11 πόντους (3/4 3π), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 24/65 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 5/8 βολές, 55 ριμπάουντ (17-38), 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 8/41 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 4/14 βολές, 42 ριμπάουντ (10-32), 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Office Ηρακλείου (Δ. Λαμπρόπουλος): Τζίκας 13, Δ. Λαμπρόπουλος 10 (1), Γ. Λαμπρόπουλος 9 (1), Τσιολάκης 9 (12 reb), Καλογεράκης 8, Φούκης 4, Παπαδόπουλος 4, Μαστρογιάννης 2, Γεωργόπουλος

Kinglooney Tunes (Βαχαβιώλος): Χ. Ρετσινάς 11 (3), Μασούρος 6, Αραπογιάννης 5 (1), Τσέλιος 4, Αλεξόπουλος 2, Παυλής 2, Κατσαραγάκης 2, Μαυροειδάκος, Βαχαβιώλος (αποχώρησε τραυματίας)

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το ποιοτικό μπάσκετ που είδαμε για αρκετό διάστημα από τους Ηρακλειώτες, οι οποίοι είναι ακόμα σε φάση προετοιμασίας.