09/02/2023
Άξονας BC 35 7 16 12 - 70 -
SKG Bugs 18 9 15 19 - 61 -

Στάθηκε όρθιος ο Άξονας!

Ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι οι SKG Bugs , δυσκολεύτηκαν να βρούν λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθούν να κυνηγάνε στο σκορ από νωρίς. Ο Άξονας εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων τους και με την απίστευτη δική τους ευστοχία κατάφεραν να πάρουν μια πολύ μεγάλη διαφορά της τάξεως των 17 πόντων.

Ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε και για τις δύο ομάδες καθώς η άμυνα έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο , από την μια οι Bugs στην αρχή του δεκαλέπτου έκαναν ένα μεγάλο σερί με το οποίο κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά αλλά ο Άξονας είχε άλλη άποψη και μπόρεσε να ξανά κερδίσει το χαμένο έδαφος και να φέρει την διαφορά στην αρχική της κατάσταση.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με τα καλάθια του Τασιούλα και του Παπαδόπουλου προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκόρ, όμως ο Άξονας κράτησε την ψυχραιμία του και με τους Ερμείδη και και Γκόφα να πετυχαίνουν το ένα καλάθι μετά το άλλο έκλεισαν την περίοδο με τον καλύτερο τρόπο.

Στην τεταρτη περίοδο του παιχνιδιού οι SKG Bugs προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τα καλάθια του Δασκάλου όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις  σε αυτή την αντεπίθεση και με τον Ερμείδη να είναι σε εξαιρετική μέρα πήραν την νίκη με 70-61.

MVP του αγώνα ανδείχθηκε ο Νίκος Ερμείδης ο οποίος πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Ενω΄για τους Bugs πρωταγωνιστής είναι ο Γιώργος Βοσκάκης ο οποίος πέτυχε 6 πόντους και κατάφερε να πάρει 15 ριμπάουντ.

Άξονας BC: Κωστακίδης 2 , Γκάτζιος 2 , Τραχανέλης 9 (3) , Τζιβάνης 6 , Ερμείδης 17 (3) , Γκόφας 20 , Κυπριανίδης 10 (1) , Μαργώνης 4 , Γουγουλάκης

SKG Bugs: Χρήστογλου 2 , Ξάνθος , Δασκάλου 10 , Παπαδόπουλος 13 (1) , Αθανασιάδης 5 , Τασιούλας 17 (3) , Παπαδόπουλος 6 , Λεφας 2 , Βοσκάκης 6 , Δεληχρηστος