28/01/2022
Μπεκρίμ Team - - - - - 45 -
Occupy Media - - - - - 68 -

Στη φάση των 8 και η Occupy Media!

Στα προημιτελικά κατάφερε να φτάσει και η Occupy Media, αφού νίκησε με ευκολία την Μπεκρίμ Team στην φάση των 16. Με οδηγούς Κεχαγιά και Ρουμελιώτη, η αρμάδα του Περικλή Πασχάκη κατατρόπωσε τους «μπεκρήδες» με σκορ 45-68 και κατάφερε να πάρει την νίκη-εισιτήριο στην επομένη φάση του Basketaki Cup!

Από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις της, η Occupy Media.Έχοντας τον Κεχαγιά στην ζώνη του λυκόφωτος, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μια διαφορά 9 πόντων (9-18). 9 πόντους πέτυχε ο Κεχαγιάς και 3 καλάθια έβαλε ο Ρουμελιώτης. 5 πόντους είχε ο Γεωργίου για την Μπεκρίμ Team!

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το 2ο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς το δίδυμο Κεχαγιάς-Ρουμελιώτης ήταν ασταμάτητο. Πιο συγκεκριμένα ο Κεχαγιάς έφτασε τους 17 πόντους στο ημίχρονο, ενώ ο Ρουμελιώτης τους 14! Από 2 καλάθια είχαν Τσερκέζης και Γεωργίου για τους γηπεδούχους που δεν μπορούσαν να σταματήσουν την επέλαση της Occupy Media. 13-18 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου.

Στο +21 έφτασε η αρμάδα των αδερφών Πασχάκη στην 3η περίοδο. Όπως και στο α’ ημίχρονο, το δίδυμο Κεχαγιάς-Ρουμελιώτης «έσπασε» κάθε αντίσταση των «μπεκρήδων». 10 πόντους έβαλε ο Κεχαγιάς και από 4 είχαν οι Ρουμελιώτης και Μάλλιαρης. 5 πόντους είχε ο Τσερκέζης και 4 ο Γεωργίου για τους γηπεδούχους. 13-20 ήταν το τελικό σκορ της περιόδου!

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε τους 23 πόντους, με άμεσο αποτέλεσμα η Occupy Media να περάσει στην επόμενη φάση του κυπέλλου. 45-68 ήταν το τελικό σκορ. Από 1 τρίποντο πέτυχαν Νικολόπουλος και Παπαγεωργίου για τους γηπεδούχους, ενώ 5 πόντους είχε ο Περικλής Πασχάκης για την Occupy!

Mvp του αγώνα ήταν ο Μάριος Κεχαγιάς με 28 πόντους, 19 ριμπάουντ (8-11), 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και μόλις 2 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Για την Μπεκρίμ ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Γεωργίου με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ (0-4), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 37:33 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Μπεκρίμ Team είχε 14/39 δίποντα (35,9%), 5/23 τρίποντα (21,7%), 2/2 βολές (100%), 30 ριμπάουντ (5-25), 8 ασίστ, 11 κλεψίματα και 12 λάθη. Η Occupy Media είχε 29/69 δίποντα (42%), 3/13 τρίποντα (23,1%), 1/3 βολές (33,3%), 60 ριμπάουντ (24-36), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 12 λάθη.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης, Νικολόπουλος 5, Τσερκέζης 13, Γεωργίου 13, Παπαγεωργίου 6, Κοτσίρης 4, Κυριακόπουλος 4, Δημήτρης.

Occupy Media(Πασχάκης Π.): Πασχάκης Χ. 5 (9 ριμπ, 7 ασίστ), Κωνσταντόπουλος (7 ριμπ), Μάλλιαρης 8, Πασχάκης Π. 5, Ρουμελιώτης 22 (20 ριμπ), Κεχαγιάς 28 (19 ριμπ).

Key player:Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης που πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε 20 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 13 ήταν επιθετικά!

Τι μας άρεσε: Τα αθλητικά προσόντα του Κεχαγιά και ο τρόπους που τρέχει μέσα στο γήπεδο!