27/10/2020
Escapers 22 12 11 13 - 58 -
Χάνειball 16 12 5 12 - 45 -

Στην δεύτερη θέση οι Escapers!

Οι Escapers, ήταν οι νικητές στο ντέρμπι του τρίτου ομίλου της Development 2 League, αφού κέρδισαν με 58-45 τους Χάνειball στο Seven και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά εντυπωσιακό με τις δύο ομάδες να βρίσκουν αρκετές λύσεις στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 22-16 που ήταν το σκορ της περιόδου, υπέρ των Escapers, που είδαν τον Χάρη Μπιμπλή να σημειώνει 6 πόντους. Για τους Χάνειball, 6 πόντους έβαλε ο Κώστας Χριστόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε. Αμφότερες οι ομάδες έσφιξαν την άμυνα τους. Οι Escapers, διατήρησαν το προβάδισμά τους και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-28. Γκρέμος από την μία με 4 πόντους και Βασιλείου από την άλλη με 3 ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.