27/11/2022
The Roots 6 9 11 13 - 39 -
Κλειώ 10 11 13 17 - 51 -

Στην έκτη θέση η Κλειώ !

Βράδυ Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Roots υποδέχθηκαν την Κλειώ για την 11η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα του Γιώργου Τσιώλου, ούσα ελαφρώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, κατάφερε να επικρατήσει με 39-51, ανεβαίνοντας στο 7-4 και στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι Roots γνώρισαν την 9η φετινή τους ήττα, όμως λίγο έλειψε να πετύχουν μια σπουδαία ανατροπή στο φινάλε. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η Κλειώ. Με τον Καϊτσα (4π.) να ξεχωρίζει και τους Θεοδωρόπουλο (2π.), Καλαλή (2π.) και Καστανιώτη να ακολουθούν με δύο πόντους έκαστος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Από πλευράς Roots ο Λουλουργάς με 6 πόντους και δύο τρίποντα κράτησε την ομάδα του κοντά στους αντιπάλους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-10.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Καστανιώτης (6π.), Τσιώλος (3π.) και Καλαλής (2π.) διατήρησαν το προβάδισμα της Κλειούς, ενώ οι Roots ήταν πιο πολύφωνοι επιθετικά, βρίσκοντας λύσεις από τους Σοκολάκη (3π.), Γούλα (3π.), Αργυράκη (2π.) και Ανδραβίζο (1π.). Σκορ ημιχρόνου, 15-21.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα. Η Κλειώ, παρότι δεν εντυπωσίαζε συνέχισε να ελέγχει το ματς και να διευρύνει ελαφρώς το υπέρ της προβάδισμα, χάρη στους Καϊτσα (5π.), Καλαλή (4π.) και Τσιώλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Roots βασίστηκαν στους Ανδραβίζο (4π.), Αργυράκη (2π.), Γούλα (2π.) και Λουλουργά (2π.) κλείνοντας την περίοδο στο -8. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 26-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτου τα 4 μεγάλα τρίποντα των Σοκολάκη (2) και Λουλουργά (2) έβαλαν φωτιά στο ματς. Οι Roots επέστρεψαν, έβαλαν πίεση στην Κλειώ, αλλά μέχρι εκεί. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά την κατάσταση και με πρωταγωνιστή τον Αμπατζή (6π.), αλλά και τους Τσιώλο (4π.), Καϊτσα (3π.), Καλαλή (2π.) και Πασχάλη (2π.) έφτασαν δίκαια στη νίκη με 39-51.

Στο τέλος του αγώνα οι Roots είχαν 3/22 δίποντα, 8/35 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Στον αντίποδα, η Κλειώ είχε 22/63 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Καϊτσας με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/8 δίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 4 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

The Roots (Σοκολάκης) :  Ανδραβίζος 5, Αργυράκης 4, Γούλας 5, Λουλουργάς 15 (5), Μπακάλης, Σοκολάκης 10 (3).

Κλειώ (Τσιώλος) : Αμπατζής 6, Θεοδωρόπουλος 2, Καϊτσας 12, Καλαλής 10, Καστανιώτης 10, Πασχάλης 2, Τσιώλος 9.

Τι μας άρεσε : Το τρίποντα των Roots στην τέταρτη περίοδο.