15/11/2021
Spartans BC 6 20 18 10 - 54 -
Black Panthers 6 9 12 12 - 39 -

Στην κορυφή οι Spartans!

Το 5 στα 5 έκαναν οι Spartans το βραδάκι της Κυριακής στο ΓΣΠ , καθώς επικράτησαν εύκολα με 57-39 απέναντι στους μαχητικούς Black Panthers.

Πολύ χαμηλό το σκορ στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματα τους. Μπακοκοιλιάς και Μεντζελόπουλος σκόραραν για τους Spartans, ενώ από ένα καλάθι για τους Panthers πέτυχαν Καββαδίας, Παυλίδης και Τσαβδαρίδης.

Οι Spartans άλλαξαν εντελώς εικόνα με την είσοδο του Καμπούρη στο ματς. Έβαλε τρία απανωτά τρίποντα και με τον Μπακοκοιλιά να προσφέρει άλλο ένα, οι Spartans ξέφυγαν 18 – 9. Οι Panthers στη συνέχεια προσπαθούσαν να πλησιάσουν με τρίποντα από Καββαδία(2) και Τσαβδαρίδη, για να έρθουν Αμοργιανός και Μεντζελόπουλος με 4 πόντους έκαστος, να γράψουν το 26 – 17 σκορ ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Σπαρτιάτες εμφανίστηκαν ακόμα καλύτεροι και έστειλαν την διαφορά στους 15. Μεντζελόπουλος και Αμοργιανός οδηγούσαν στην επίθεση με 8 και 4 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Πάνθηρες που πάλευαν αλλά δεν τα κατάφερναν, ξεχώρισε ο Καββαδίας με δύο τρίποντα(44-29).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι στην τελική έκβαση του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι πάλευαν να κατεβάσουν την διαφορά με 4 πόντους του Καββαδία και τρίποντο του Μαυρωνά, ενώ την εύκολη νίκη για τους Σπαρτιάτες , υπέγραψαν Αμοργιανός με 7 και Μεντζελόπουλος με 6 πόντους αντίστοιχα.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μεντζελόπουλος με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Τσαβδαρίδης με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Spartans είχαν 16 / 44 δίποντα, 6 / 24 τρίποντα, 4 / 7 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Οι Panthers είχαν 10 / 42 δίποντα, 6 / 22 τρίποντα, 1 / 6 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Spartans (Θ.Σάσσαρης): Μπακοκοιλιάς 8, Ν.Σάσσαρης( 6 ρ.), Μεντζελόπουλος 21(13ρ.), Καμπούρης 12(8ρ.), Σουρέλης, Π.Σάσσαρης , Αμοργιανός 13(8ρ.)

Black Panthers (Καββαδίας):Μαυρωνάς 3, Καββαδίας 17, Παυλίδης 8(7ρ.), Τσαλαφούτας, Τσαβδαρίδης 7(8ρ.), Μαυράκης, Τήλιος 2(10ρ.), Καραχάλιος 2.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας νικητή που έχουν χτίσει οι Spartans!