06/07/2020
Πόρτο 15 13 19 11 - 58 -
Gerakas Hawks 14 15 13 23 - 65 -

Στην Master League οι Gerakas Hawks!

Στην Master League θα αγωνίζονται από την νέα χρονιά οι Gerakas Hawks, αφού επικράτησαν με 65-58 της Πόρτο στα Εκπαιδευτήρια Πλάτωνα!
Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά στο παρκέ, με την Πόρτο να παίρνει το προβάδισμα και να προηγείται με 15-14, χάρη στην καλή παρουσία που είχε ο Ζαφειράκης, που σημείωσε νωρίς νωρίς 8 πόντους. Για την ομάδα του Πικάση, 5 πόντους έβαλε ο Σαρακηνός, ενώ 4 πρόσθεσε ο Κουμεντάκης.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Ο Κουμεντάκης, συνέχισε να σκοράρει (σημείωσε άλλους 6π) και η ομάδα από τον Γέρακα, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 29-28. Για την Πόρτο, από 3 πόντους σημείωσαν οι Τσαλτάκης, Καπνισάκης και Τοπούζογλου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Πόρτο έβαλε 5 σερί τρίποντα ( 1 ο Καπνισάκης, 4 ο Ζαφειράκης) και ήθελε να χαλάσει την γιορτή των Hawks. Η παρέα του Οικονομίδη έτρεξε ένα επιμέρους 19-13 σερί και προηγήθηκε με 47-42 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Για την ομάδα του Πικάση, 8 πόντους με 2 τρίποντα έβαλε ο Δημήτρης Γκόρος, που κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Gerakas Hawks έπαιζαν την ζωή τους. Με μπροστάρη τον Γκόρο, αλλά και τον Κομιανό να τον ακολουθεί πιστά στο σκοράρισμα, οι Hawks κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, παίρνοντας τελικά την νίκη με 65-58, ανεβαίνοντας απευθείας στην Master League. Για την αξιόμαχη, όπως πάντα, Πόρτο, 5 πόντους έβαλε σε αυτό το διάστημα ο Δημήτρης Καπνισάκης.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Γκόρος με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καπνισάκης με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 λάθη.
Συνολικά η Πόρτο είχε 22/59 εντός πεδιάς, 10/29 τρίποντα και 4/11 ελεύθερες βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα κι έκανε 5 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 22/60 εντός πεδιάς, 9/26 τρίποντα και 12/20 ελεύθερες βολές. Πήραν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα κι έκαναν 4 λάθη.
Πόρτο (Οικονομίδης): Ζαφειράκης 22, Καπνισάκης 17, Αρβανιτάκης, Τζανής 5, Τοπούζογλου 3, Χατζηδάκης 7, Τσαλτάκης 4.
Gerakas Hawks (Πικάσης): Σκλαβούνος, Γκόρος 24, Σαρακηνός 7, Πικάσης 2, Αβαράκης 7, Γραβάνης 2, Κουμεντάκης 12, Παπαγιάννης 2, Κομιανός 9, Τζελέπης.
Τι μας άρεσε: Τρομερό παιχνίδι με φοβερή διακύμανση στο σκορ!

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί του Κομιανού και του Παπαγιάννη!