Gran Μανάρια 18 20 17 13 - 68 -
Young Ballers BC 16 15 20 11 - 62 -

Στην Master League τα... ψυχωμένα Manaria!

Στην Master League θα αγωνίζονται τη νέα χρονιά τα Gran Manaria, καθώς σε μια συγκλονιστική σειρά επικράτησαν των Young Ballers στο Athens Sports Hall.

Ένα σπουδαίο ντέρμπι παρακολουθήσαμε στο πρώτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή και τα Manaria να προηγούνται με 18-16, χάρη στα καλάθια των Ι. Τσίγκου, Αλεξανδρίδη και Παπαχριστοδούλου. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κυριαρχία του Βούλγαρη στο ζωγραφιστό και πήραν αρκετούς πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά των Στεφανάκου και Ζορμπάνου.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, περιόρισαν τον Βούλγαρη και με πρωταγωνιστές τους Σκληρό, Παπαχριστοδούλου και Α. Τσίγκο, όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά το διεύρυναν κιόλας, κάνοντας το σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου 38-31. Οι Ballers έγιναν προβλέψιμοι στο παιχνίδι τους, παρουσίασαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας. Στο καθαρά επιθετικό κομμάτι, οι Βούλγαρης και Ζορμπάνος ήταν αυτοί που και πάλι ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Με τρίποντα των Ζορμπάνου - Ανδρεάδη και δίποντα του εξαιρετικού Βούλγαρη, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν αρχικά στο ματς και στη συνέχεια πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι "γαλάζιοι" δεν επηρεάστηκαν από την εξέλιξη αυτή, "έσφιξαν" την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Σκληρού και με αντεπίθεση διαρκείας προηγήθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 55-51.

Τα Manaria στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι Ballers όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ο Βούλγαρης με προσωπικές ενέργειες και μεγάλες μάχες μέσα στην ρακέτα δήλωσε παρών και τα τελευταία λεπτά έγιναν δραματικά. Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν στα τελευταία λεπτά κι έτσι με μεγάλες άμυνες και σημαντικά καλάθια, έφτασαν στη νίκη με 68-62, πανηγυρίζοντας ταυτότητα την άνοδο στην Master League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παπαχριστοδούλου με double double και 17 πόντους (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/11 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/37 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 19/32 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/44 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 11/17 βολές. Μαζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Gran Manaria (Μπρέμπος): Α. Τσίγκος 10, Αλεξανδρίδης 6 (2), Ι. Τσίγκος 16, Σκιαδόπουλος, Νερούτσος 2, Παπαχριστοδούλου 17 (1), Παπαευσταθίου, Καμπόλης, Σκληρός 17 (2)

Young Ballers (Στεφανάκος): Στεφανάκος 12 (1), Κρόκος 2, Ζορμπάνος 9 (2), Καβαλλάρης 2, Βούλγαρης 22 (1), Σταματής, Ανδρεάδης 9 (3), Μουζάκης 6, Παππάς

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι νικητές στο παρκέ και η συγκινητική εμφάνιση του Βούλγαρη.