22/04/2023
Sintrim Team 4 19 8 18 - 49 -
Salonica Titans 9 24 11 14 - 58 -

Στην μάχη για τα play offs οι Salonica Titans!

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει αρκετά δυστακτικά και για τις δύο ομάδες καθώς από την μια η Sintrim Team θα χρειαστούν αρκετά λεπτά για να πετύχουν έστω και κάποια καλάθια και από την άλλη οι Salonica Titans θα σταθούν πιο τυχεροί και με κάποια επιπλέον καλάθια θα μπορέσουν να πάρουν μια διαφορά 5 πόντων.

Ο αγώνας θα πάρει φωτιά στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο και οι δύο ομάδες θα μπουν πιο συγκεντρωμένες και θα καταφέρουν να ανεβάσουν το σκορ. Ο Μεγαλόπουλος με τις γρήγορες προσπάθειές του θα μπορέσει να δώσει μια ανάσα στην ομάδα του , αλλά ο Αξάς θα κρατήσει με τα καλάθια του την διαφορά.

Ο ρυθμός θα ξανά πέσει στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά όπως και να έχει οι Titans θα βρουν τον τρόπο να κρατήσουν την διαφορά και να αφήσουν τους Sintrim να πετύχουν μόλις 8 πόντους στο δεκάλεπτο. Η μεγάλη αστοχία τους θα είναι και υτή η οποία θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Μια τελευταία προσπάθεια προσπάθησαν να κάνουν οι Sintrim με τον Τουρόγλου να δείχνει ότι μπορούν να πετύχουν το κάτι παραπάνω αλλά ο Βανδήρας και η παρέα του θα φύγουν με αυτή την πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 49-58.

Ο τίτλος του MVP θα περάσει στα χέρια του Θεόδωρου Βανδήρα ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double καθώς είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ενώ για την Sintrim πρωταγωνιστής είναι ο Παναγιώτης Τουρόγλου ο οποίος έβαλε 16 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Λιβέρης 1 , Μαυράκης 8 , Μπούζης , Καζαντζής 8 (1) , Τουρόγλου 16 (4) , Τερζίδης , Μεγαλόπουλος 10 (2) , Σταυρίδης 2 , Μεταξούδης 2 , Γιολβάνης 2

Salonica Titans: Καλογήρου 4 , Σαρασίτης 3 , Αλειφτήρας 1 , Βανδήρας 14 , Καλαθάς 6 , Λάππας 2 , Τσιβελεκίδης 4 , Αξάς 14 , Τράκας 10 (2)