28/09/2020
Elitήριοι by pinguin.gr 11 7 16 14 - 62 -
Renegades BC 12 9 13 14 - 57 -

Στην παράταση κρίθηκε η πρόκριση!

Το βραδάκι της Κυριακής, 27 Σεπτεμβρίου, στο Athens Sports Hall, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, οι Elitήριοι πήραν τη νίκη – πρόκριση για τον πρώτο όμιλο του κυπέλλου, επικρατώντας με 62 – 57 των Renegades.
Οι Renegades ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο σκοράροντας με Σκαπετοράχη, Σαμπατακάκη, Πιτούλη και δύο τρίποντα του Κερχούλα , ενώ για τους Elitήριους ,Κωνσταντινάκος(5) και Λαμπρινός (5) μείωναν σε 11-12.
Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με Πανοσκαλτσή, Ξενόφο(4) και Λαμπρινό να δίνουν λύσεις στην επίθεση, αλλά η ομάδα του Ευσταθίου με 5 πόντους του Κερχούλα, και δίποντα από Σκαπετοράχη και Πιτούλη πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 18 – 21.
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Elitήριοι πήραν δύο φορές προβάδισμα με Κωνσταντινάκο, Λαμπρινό, Πανοσκαλτσή και Καρδάση να σκοράρουν, η απάντηση όμως των Renegades με Αληζιώτη, Κωστένογλου(4) , Κερχούλα και Πιτούλη έκαναν το σκορ 28 – 31. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 6 – 0 με καλάθια από Ξενόφο, Πατωνίδη και Κωνσταντίνακο, για να έρθουν Κωστένογλου με βολή και Δρακάκης με δίποντο να φέρουν το ματς στα ίσια 34 – 34.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Elitήριοι με βολές του Τσόκα και τρίποντο του Λαμπρινού προηγήθηκαν με έξι, όμως η άμεση απάντηση των φιλοξενούμενων με 5 συνεχόμενους πόντους του Σαμπατακάκη και δίποντο του Αληζιώτη τους έβαλε μπροστά με 40 – 41. Στη συνέχεια η παρέα του Κωσταντινάκου με τρίποντο από τον Ξενόφο και 4 του Πανοσκαλτσή πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα , αλλά ο Δρακάκης πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με 5 συνεχόμενους μείωσε 47 – 46. Ο Καρδάσης πέτυχε μία από τους τέσσερις βολές που κέρδισε και ο Κερχούλας με δύο βολές ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση (48 – 48.).
Σαμπατακάκης με τρίποντο και Αληζιώτης έβαλαν τα πρώτα καλάθια των Renegades στην παράταση, όμως οι Elitήριοι με 6 πόντους του Πατωνίδη και 3 βολές του Μωυσή πέρασαν μπροστά 55 – 53. Ο Αληζιώτης με τρίποντο το 55-56, αλλά ξανά οι γηπεδούχοι με Πατωνίδη και Πανοσκαλτσή έκαναν το 59-56. Στα τελευταία 60 δευτερόλεπτα ο Ξενόφος ουσιαστικά με τρίποντο κλείδωσε τη νίκη για τους Elitήριους και ο Σαμπατακάκης με μία βολή απλά μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό 62 – 57.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Φώτης Λαμπρινός με 15 πόντους , 9 ριμπάουντ,4 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Δρακάκης με 7 πόντους, 29 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κοψίματα.
Συνολικά οι Elitήριοι είχαν 22/63 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 15/34 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Οι Renegades είχαν 22/54 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 7/14 βολές, κατέβασαν 64 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.
Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Πανοσκαλτσής 10(7ρ.), Μωυσής 3, Ξενόφος 12, Πατωνίδης 7(13ρ.), Τσόκας 3 (9ρ.), Καρδάσης 3 (3κλ.), Κωνσταντινάκος 9 (9ρ.), Λαμπρινός 15 (9ρ.).
Renegades(Ευσταθίου): Δρακάκης 7 (29ρ!), Σαμπατακάκης 11(7ρ.), Μακρής, Aληζιώτης 9, Πιτούλης 6(6ρ.), Κωστένογλου 5 (3κλ.), Σκαπετοράχης 4, Κερχούλας 15(13ρ.).
Τι μας άρεσε: Συγκλονιστικό το φινάλε του αγώνα και συγκλονιστικό το τέλος της παράτασης.