13/09/2021
Hurricanes 9 10 21 11 18 69 -
Intercity BC 10 14 16 11 - 51 -

Στην παράταση οι Hurricanes την ηρωική Intercity!

Ματσάρα είδαμε το βράδυ του Σαββάτου στην Arena του Basketaki και οι Hurricanes επικράτησαν με 69 – 51 στην παράταση της ηρωικής Intercity , που άντεξε σε όλο το ματς με πέντε μόλις παίκτες.
Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι Hurricanes είχαν οδηγό στην επίθεση των Περσίτσα με 7 πόντους, ενώ για την Intercity , Σταματόπουλος με 6 και Σταυρόπουλος, Αντωνίου με ένα καλάθι είχαν μπροστά την ομάδα τους 9 – 10.
Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με 4 πόντους του Ταμιωλάκη και τρίποντο του Χάρου, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Μπαλαφούτη να εκμεταλλεύεται τον αιφνιδιασμό με 8 πόντους είχαν προβάδισμα με 16 – 20. Στην συνέχεια Καραθάνος με βολή, Βλάχος για τους Hurricanes και Αντωνίου, Mπαλαφούτης για τους φιλοξενούμενους σκόραραν για το 19 – 24 σκορ ημιχρόνου.
Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου η Hurricanes με τον Περσίτσα να βγάζει φωτιές με 10 πόντους και τους Βλάχο και Χάρο να προσφέρουν από ένα καλάθι είχαν προβάδισμα 33 – 32 επί της Ιντερσίτι που σκόραρε με τρίποντο του Αντωνίου, Σταματόπουλο και Φιλίνη. Στην συνέχεια η ομάδα του Κοσσυβάκη κρατούσε το προβάδισμα με 4 πόντους του Χάρου και νέο τρίποντο του Περσίτσα, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Σταματόπουλο να δείχνει ασταμάτητος με 6 πόντους ισοφάρισαν 40 – 40.
Εκρηκτικό ξεκίνημα έκαναν οι Hurricanes στο τέταρτο δεκάλεπτο και με πέντε πόντους του Μακρή και καλάθια από Παπαδημητρίου και Καραθάνο ξέφυγαν με 49– 40. Η Intercity όμως δεν παρέδωσε τα όπλα και με τον Μπαλαφούτη να κάνει πράγματα και θαύματα με 8 πόντους και τρίποντο του Σταματόπουλου πήγαν το ματς στην παράταση(51-51).
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι Hurricanes και την παράταση καθώς έτρεξαν επιμέρους 18 – 0 απέναντι στην αποκαμωμένη από δυνάμεις Ιντερσίτι. Μακρής(5) και Λατίφης(7) ήταν οι πρώτοι σκόρερ με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 69 – 51.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Μακρής με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σταματόπουλος με 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 7 κλεψίματα.
Οι Huricanes είχαν29 / 48 δίποντα, 8 / 29 τρίποντα, 3 / 14 βολές, κατέβασαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.
Η Intercity είχε 22 / 60 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 3 / 4 βολές, κατέβαςε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.
Hurricanes( Κοσσυβάκης): Χάρος 12 (12ρ.), Λατίφης 7 (14ρ.), Παπαδημητρίου 4, Καραθάνος 3 (6ρ.), Ταμιωλάκης 6 (9ρ.), Βλάχος 7(12ρ.), Μακρής 10, Περσίτσας 20.
Intercity(Μπαλαφούτης): Φιλίνης 4, Σταυρόπουλος 2(6ρ.)Σταματόπουλος 20 (14ρ,7κλ.), Μπαλαφούτης 16 (7ρ.), Αντωνίου 9(4κλ.).
Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε της κανονικής διάρκειας.