07/01/2023
Chicago Hulks 18 12 9 16 - 55 -
Orlando Tragics 15 15 14 11 6 61 -

Στην παράταση οι Orlando Tragics!

Το απόγευμα του Σαββάτου 7, Ιανουαρίου στο Basketaki Arena , σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, οι Orlando Tragics με επιμέρους 0 – 6 στο έξτρα πεντάλεπτο, κατάφεραν να επικρατήσουν με 55 – 61 απέναντι στους Chicago Hulks.

Οι ομάδες κατέβηκαν με μόλις μία πεντάδα στη σύνθεση τους, αλλά αυτό δεν τις εμπόδισε να πάνε σε γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Hulks να έχουν προβάδισμα 18 – 15. Ο Νίκος Τιγγινάγκας ήταν ο πρωταγωνιστής της επίθεσης των κόκκινων με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά, ενώ για το Ορλάντο, ξεχώρισαν Κωνσταντίνου με δύο τρίποντα και Κριαλάκος με 5 πόντους.

Ο ρυθμός ήταν ταχύτατος και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν ρόλους και το σκορ ημιχρόνου να είναι ισόπαλο 30 – 30. Ο Κριαλάκος συνέχισε να είναι το πρώτο βιολί με 7 πόντους, με Κωνσταντίνου και Αγγελιδάκη να βάζουν από ένα τρίποντο, ενώ στην επίθεση των Hulks, ξεχώρισε το δίδυμο Μπαντουβάκη και Τιγγινάγκα που πέτυχαν από 4 έκαστος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά την τρίτη περίοδο και με 4 πόντους του Κριαλάκου και τρίποντο του Κωσταντίνου, ξέφυγαν 30 – 37. Στη συνέχεια ο Σιαχάμης πήρε από το χεράκι τους κόκκινους με 8 πόντους, βάζοντας μπροστά την ομάδα του με 39 – 37, για να έρθει νέο σερί των Tragics με τρίποντο του Κωσταντίνου και καλάθια από Σιμιτιάν-Κριαλάκο, να γράψει το 39 – 44.

Η εξέλιξη στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστική μεταξύ των δύο ομάδων, με το ματς να τελειώνει τελικά 55 – 55 και να πηγαίνει στην παράταση. Ο Σιαχάμης ήταν σε τρομερή κατάσταση με τρία συνεχόμενα τρίποντα, με τον Μπαντουβάκη να ακολουθεί με 5 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Μπλε ξεχώρισε το δίδυμο Κριαλάκου και Κωσταντίνου που πέτυχαν από 5 πόντους έκαστος.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν δέχτηκαν ούτε πόντο και με Κριαλάκο και Κωνσταντίνου να βάζουν από 3 πόντους, διαμόρφωσαν το τελικό 55 – 61.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Απόστολος Κριαλάκος με 26 πόντους, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Τιγγινάγκας με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Hulks είχαν 12/46 δίποντα, 9/37 τρίποντα, 4/14 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Tragics είχαν 12/38 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 13/18 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Chicago Hulks(Τιγγινάγκας): Τιγγινάγκας 17(11ρ.), Καλδέλης 4(19ρ.), Μπαντουβάκης 9, Παρσόπουλος 4(17ρ.), Σιαχάμης 21.

Orlando Tragics(Σιμιτιάν): Κριαλάκος 26(17ρ.), Σιμιτιάν 4(17ρ.), Κωνσταντίνου 21, Αγγελιδάκης 6, Αλοΐζος 4(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι πολλές διακυμάνσεις και οι συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ μεταξύ των δύο ομάδων.