05/04/2022
Termites 8 13 21 11 12 65 -
Bonobo BC 15 14 10 14 2 55 -

Στην παράταση οι Τερμίτες!

Ένα εκπληκτικό πραγματικά παιχνίδι διεξήχθη στο παρκέ του Κολωνού το βράδυ της Κυριακής, με τους Τερμίτες να… τρώνε τους Bonobo με τελικό σκορ 65-55, έπειτα από το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Όμορφο πολύ το ξεκίνημα του αγώνα, με τον Σπυριδάκη να εκτελεί από το μακρυά, τον Λεκάντη να ακολουθεί σε απόδοση και τους Bonobo να ανοίγουν τη διαφορά από νωρίς, με τον Βλασόπουλο να προσπαθεί επιθετικά να κρατήσει τους Termites, με το 8-15 να είναι το σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Πολύ πιο ισορροπημένο το παιχνίδι στο παρκέ του Κολωνού στη συνέχεια, με τους Καρκατσέλη και Τουμπακάρη να αναλαμβάνουν επιθετικές πρωτοβουλίες για να… ανεβάσουν τους πορτοκαλί. Ο Σπυριδάκης… μίλησε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και έκλεισε το πρώτο μισό στο 21-29, με τους Bonobo σε θέση οδηγού.

Εσφιξε η άμυνα, ο Βλασόπουλος πήρε προσπάθειες στο ποστ και τις έκανε καλάθι, με τους γηπεδούχους να μειώνουν και να βάζουν… φωτιά στο παιχνίδι! Οι “ψυχωμένοι” Τερμίτες πέρασαν ακόμη και μπροστά, με την τρίτη περίοδο να είναι η καλύτερη μέχρι στιγμής και να κλείνει στο 42-39 για τους γηπεδούχους ύστερα από δύο βολές του Μπιμπούδη σε “νεκρό” χρόνο!

Ακατάλληλο για… καρδιακούς το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με κάθε φάση να είναι μια μικρή… μάχη και τις δύο παρέες να θέλουν πολύ τη νίκη, μια νίκη η οποία κατέληξε εν τέλει στα χέρια των γηπεδούχων, με τελικό σκορ 65-55 , έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να κλείνει στο 53-53!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ξενοφών Βλασόπουλος με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Bonobo ξεχώρισε ο Αθανάσιος Κόρδας με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/40 δίποντα, 9/42 τρίποντα, 6/10 βολές, 54 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/42 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 14/27 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα και 11 λάθη.

Termites (Αποστολόπουλος) : Μπιμπούδης 8, Παπακώστας 14, Πασχαλινόπουλος 8, Αποστολόπουλος 7, Καρκατσέλης 8, Τουμπακάρης 2, Σπανός 2, Φιλιππαίος, Βλασόπουλος 16 (14 ριμπ.).

Bonobo (Σπυριδάκης) : Σπυριδάκης 24, Παυλόπουλος, Φουραδούλας 8, Κόρδας 7, Λεκάντης 14, Χαραλάμπης 2 (12 ριμπ.).

Τί μας άρεσε : Ήταν γενικά… ματσάρα! Ρυθμός, ωραίες φάσεις!