15/06/2020
Athens Bucks 18 11 3 18 5 55 -
Transporters 8 16 10 16 6 57 -

Στην παράταση το ντέρμπι!

Το απόγευμα του Σαββάτου 13, Ιουνίου στο ιστορικό κλειστό του Περιστερίου, σε ενα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση , οι Transporters επικράτησαν με 55-56 των Athens Bucks και σκαρφάλωσαν στην κορυφή του 8ου ομίλου της D2.

Οι Transporters μπήκαν καλύτερα στο ματς με  Θ.Γκέο και Χούλη, όμως τα ελάφια συνήλθαν γρήγορα και με Ζώταλη(5), Σπυριδώνη και Αμανατίδη προηγήθηκαν με 10 – 4.Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν στην επίθεση και πέτυχαν μόνο ένα τρίποντο με τον Θ.Γκέο και μία βολή με τον Κοκόση, ενώ οι Bucks με τον Κατσίκη πρωταγωνιστή με 7 πόντους διαμόρφωσαν το 18 – 8.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Σπυριδώνη και τρίποντο του Φωτεινού που εκτόξευσαν την διαφορά στους 15(23 – 8).Οι Transporters βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους, έτρεξαν σερί 0– 11 με Κοκόση, Μαργαρίτη, Χ.Γκέο(4) και Θ.Γκέο μειώνοντας σε 23-19.Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου Ζώταλης, Φωτεινός, Σπυριδώνης για τους γηπεδούχους και Χ.Γκέος, Σιώτας και Κοκόσης για τους φιλοξενούμενους διαμόρφωσαν το 29 – 24.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τους Transporters.Δέχτηκαν μόνο ένα τρίποντο από τον Ζώταλη στο ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια πέτυχαν 10 αναπάντητους πόντους με Θ.Γκέο, Κορώση, Μαργαρίτη και Χούλη παίρνοντας προβάδισμα με 32 – 34.

Στα πρώτα 5 λεπτά του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας σερί 1 – 14 με τον Χρήστο Γκέο να πρωταγωνιστεί με 7 πόντους και βοήθειες από Θ.Γκέο και τρίποντο γκολ φάουλ του Σιώτα έδειχναν να καθαρίζουν το ματς 33-48.Οι Bucks όμως με τρομερή αντεπίθεση, δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Μαργαρίτη, ενώ στην επίθεση με τον Σπυριδώνη να κάνει πράγματα και θαύματα με 12 πόντους και τους Φωτεινό, Ζώταλη να βοηθούν έστειλαν το ματς σε παράταση(50 – 50).

Οι Transporters μπήκαν στο έξτρα πεντάλεπτο με διάθεση να καθαρίσουν το ματς. Σιώτας, Θ.Γκέος και Μαργαρίτης πέτυχαν από ένα καλάθι γράφοντας το 50 – 56. Με 2 λεπτά να απομένουν ακόμα για την λήξη του ματς, οι Bucks το πάλεψαν με τον Φωτεινό να σημειώνει 5 πόντους αλλά δεν κατάφεραν να γυρίσουν ματς και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 55 – 56, με τους φιλοξενούμενους να ντουμπλάρουν τις νίκες απέναντι στον ίδιο αντίπαλο και να σκαρφαλώνουν στην πρώτη θέση του όγδοου ομίλου της D2.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θοδωρής  Γκέος  με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Φωτεινός με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Bucks είχαν 10/45 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 11/22 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Transporters είχαν 16/40 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 7/17 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Athens Bucks(Γκορίτσας): Αμανατίδης 2(6ρ.), Γκορίτσας, Ζώταλης 14 (7ρ.), Σπυριδώνης 20(6ρ.),Φωτεινός 12(12ρ.),Χριστόπουλος, Κουτσουράκης, Κατσίκης 7.

Transporters(Βρύσης):  Βρύσης, Θ.Γκέος 15, Χ.Γκέος 14, Θεοδωρόπουλος (3 ας.), Κοκόσης 3 (7ρ.), Κορώσης 3, Μαργαρίτης 9, Σιώτας 8, Χούλης 5.

Τι μας άρεσε: Το ματς πήγε στην παράταση και αυτό τα λεει όλα για το ενδιαφέρον του παιχνιδιού!