23/09/2023
Airμπωλ 9 13 21 12 - 55 -
Kavlanta Hawks 12 8 15 13 - 48 -

Στην υγειά της μπέμπας!

Στην υγειά της Μπέμπας , πανηγύρισαν την επικράτηση των Airμπωλ οι παίκτες της ομάδας, την οποία και αφιέρωσαν στην νεογέννητη κόρη του Βασίλη Μουσταφέρη. Το σύνολο του κόουτς Ψύκου με όπλο την άμυνα , υπέταξε τους Kavlanta Hawks και πήρε την παρθενική της νίκη στην διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι Kavlanta Hawks φάνηκαν πιο έτοιμοι και με παίκτη ορχήστρα τον Παύλο Βιδάλη να πετυχαίνει 8 πόντους με highlight ένα απίθανο καλάθι πεσμένος, κρατούσαν το υπέρ τους 9 – 12. Στην αντίπερα όχθη το σύνολο του Ψύκου γύριζε ωραία μεν την μπάλα αλλά δεν ήταν εύστοχο στην τελική προσπάθεια, με το δίδυμο Κοσκινά με 4 πόντους και Κυριάκου με τρίποντο να ξεχωρίζουν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε δύο όψεις με την κάθε μια ομάδα να έχει από ένα καλό πεντάλεπτο. Οι Αετοί μπήκαν πολύ δυνατά , έλεγξαν την εναέρια κυκλοφορίας στις δύο ρακέτες και βρίσκοντας συνεχόμενα καλάθια από Ρήγο, Κολυβά , Καλούμενο και Πέτσα, έστειλαν την διαφορά στο + 9. Οι απελπιστικά άστοχοι μέχρι εκείνο το σημείο Airμπωλ, ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το πεντάλεπτο, έκλεισαν τους ανοιχτούς διαδρόμους και βρίσκοντας μεγάλα σουτ από Κυριάκο – Παπαδάκη και βοήθειες από μέσα με Οργίνο και Κόππολα, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 22 – 20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι πατούσαν ακόμα καλύτερα μέσα στις τέσσερις γραμμές και με πρωταγωνιστή σε άμυνα και επίθεση τον Τάσο Δαλίτσικα με 8 πόντους και το δίδυμο Κυριάκο με 5 και Ραπτοδήμο με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν πολλές βοήθειες, έχτισαν διαφορά 8 πόντων(43-35). Οι Κίτρινοι ήταν πολύ βιαστικοί στην τελική ενέργεια και έμεναν στην διεκδίκηση του αγώνα χάρη στις εκρήξεις του Βιδάλη(5).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, οι Hawks με αντεπίθεση διαρκείας και τους Ρήγο(5) και Τζώρτζη(4) να βγαίνουν μπροστά, κατάφεραν να μειώσουν σε 48 – 46. Με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι, έτρεξαν επιμέρους 7 – 2 με Ραπτοδήμο(4) και Κοσκινά(3) να πρωταγωνιστούν, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 55 – 48.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Δαλίτσικας με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρίνος Γεωργακόπουλος με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι AirΜπωλ είχαν 18/47 διποντα, 5/20 τρίποντα, 4/12 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Οι Kavlanta είχαν 17/46 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 8/17 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Airμπωλ(Ψύκος): Δαλίτσικας 10(11ρ.), Κοσκινάς 7, Κυριάκος 14,Κόππολα 5(7ρ.), Μπιλάλης, Οργίνος 6, Παπαδάκης 3, Ραπτοδήμος 10(8ρ.), Σαπέρας.

Kavlanta Hawks (Κολυβάς): Ασημακόπουλος (7ρ.), Βιδάλης 15, Γεωργακόπουλος 5(8ρ.),Καλούμενος 4, Καραμήτσος, Κολυβάς, Νικολάου 1, Πέτσας 7(16ρ.), Ρήγος 12, Τζώρτζης 4.

Τι μας άρεσε: Η all around εμφάνιση του Δαλίτσικα και το απίθανο καλάθι του Βιδάλη στο 9-12.