31/03/2024
Agrinio Magic 2023 6 17 12 10 - 45 -
ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. 21 3 14 13 - 51 -

Στην 8αδα η Ανεμώνη

Στα play - off του πρωταθλήματος μπήκε η Ανεμώνη που κέρδισε στο μπαράζ των θέσεων 8 - 9 τους Agrinio Magic 2023 με σκορ 51 - 45.
Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της Ανεμώνης επί των Magic στο πρωτάθλημα και πλέον οι παίκτες της κοιτάζουν τις αναμετρήσεις με την Emporio Armani.

Μετά το 3 - 2 των Magic η Ανεμώνη έτρεξε σερί 19 - 0, προηγήθηκε με 18 και έκλεισε στο +15 το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 14 - 0 πλησίασαν στον πόντο, με την Ανεμώνη να σκοράρει μετά από 9 λεπτά και να κρατάει προβάδισμα ενός πόντου στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι πιέστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, είχαν "κεφάλι" στο σκορ και προηγήθηκαν με 3 πόντους στο 30ο λεπτό.

Στα μέσα της τελευταίας περιόδου η Ανεμώνη πήρε διαφορά 11 πόντων, οι Magic πλησίασαν στους 4, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των Magic ήταν ο Ευτύχης Βαρδουλάκης με 11 πόντους και ακολούθησε ο Γιώργος Καλαϊτζής με 10.
Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Μεταξάς με 26 πόντους, ενώ έκανε και double double μαζεύοντας και 10 ριμπάουντ.

Τι μας άρεσε. Η Ανεμώνη παρότι έχασε μια σημαντική διαφορά, κατάφερε να διατηρεί μόνιμα το προβάδισμα και πήρε το εισιτήριο για τα play - off.

Τι δε μας άρεσε. Οι Magic είχαν πολύ καλό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων, αλλά το 16% στα δίποντα με 6/37 ήταν απογοητευτικό και τους στοίχισε.

AGRINIO MAGIC 2023 (Θόδωρος Καρβούνης - Χρήστος Γιαννοκώστας): Αθανίτης 3(1), Βαρδουλάκης 11(2), Διδασκάλου, Καλαϊτζής 10(3), Καραμπέτσος 7, Λέρης 2, Μπουλούκης, Στάμος 1, Τζαγκαράκης 5, Τηγάνης 2, Τρομάρας 1, Τσιρώνης 3(1).

ΑΝΕΜΩΝΗ B.C. (Αλέξανδρος Τάτσης): Γαβρικούδης, Γρομητσάρης 1, Καραβίας, Καρακώστας 5(1), Λύγδας 2, Μαρκέτος 5(1), Μεταξάς 26(4), Τάτσης 3(1), Φορτσεράς 9(1), Χαρίσης.