13/06/2022
Vatos Krokos 13 18 19 21 - 71 -
Circle BC 15 17 13 15 - 60 -

Στην έδρα τους δεν χάνουν οι Vatos Krokos!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Circle, οι Vatos Krokos πήραν τη νίκη με 71-60 και έκαναν το 5/5 στον πρώτο όμιλο της Summer Development League μετά την ολοκλήρωση της πέμπτης αγωνιστικής!

Ελαφρώς καλύτερη ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης η Circle, καθώς με 8 πόντους του Καραπαναγιώτη και τρίποντο του Καρκαλέτση, προηγήθηκε με 13-15. Ο Βιντζηλαίος και ο Παπαναστασίου με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 3 είχε ο Φόσκας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Ζαφειρόπουλου, 4 πόντους του Καραπαναγιώτη και τρίποντο του Τσουμέτη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-32. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos, με τους Παπαναστασίου και Φερίδη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσαν εύστοχα οι Λάζος και Φόσκας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Χατζηνικήτα έσφιξε την άμυνά του και με 9 πόντους του Λάζου και 6 του Μπιστούνα, προσπέρασε με 50-45. Μόνο του πάλευε για την Circle στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καραπαναγιώτης, πετυχαίνοντας τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 50-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Λάζο, Παπαναστασίου, Βιντζηλαίο και Φόσκα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 71-60. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να διεκδικήσουν μέχρι τέλους την πρώτη τους νίκη, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Καραπαναγιώτη, Καρκαλέτση και Ζαφειρόπουλου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 21/52 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 22 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 11/32 δίποντα και 11/32 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp των Vatos Krokos ο Παπαναστασίου με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές και 6/12 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Circle ο Καραπαναγιώτης με 28 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 4/10 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Λάζος 18 (3), Βιντζηλαίος 15, Παπαναστασίου 17, Μπιστούνας 8, Φόσκας 9 (3λ, Φερίδης 4

Circle (Αλεξόπουλος – Γκανούρης): Τσουμέτης 5 (1), Δόβας, Κεχαγιόγλου 2, Καρκαλέτσης 12 (2), Καραπαναγιώτης 28 (5), Σολωμός 2, Ζαφειρόπουλος 11 (3)

Τι μας άρεσε: Τόσο το δεύτερο μέρος των Vatos Krokos, όσο και η μαχητικότητα της Circle!