11/02/2024
Agrinio Cava Beers 14 11 17 11 - 53 -
Ένωση Αγρινίου 21 15 16 24 - 76 -

Στην Ένωση το ντέρμπι

Η Ένωση Αγρινίου ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής επικρατώντας των Agrinio Cava Beers με 76 - 53. Με τη νίκη αυτή η Ένωση ουσιαστικά "κλείδωσε" την παρουσία της στην τριάδα της βαθμολογίας και στα επόμενα παιχνίδια θα ξεκαθαρίσει αν θα καταλήξει στη δεύτερη ή στην τρίτη θέση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6 - 1 στα πρώτα λεπτά, όμως στη συνέχεια η Ένωση βρήκε λύσεις προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφιο προβάδισμα, οι Cava Beers πλησίασαν στους 5, αλλά η συνέχεια ανήκε στην Ένωση που προηγήθηκε με 13 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 11 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 3, όμως η Ένωση ξέφυγε ξανά και έκλεισε με προβάδισμα 9 πόντων την περίοδο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους που μετά το 48 - 56 έτρεξαν σερί 15 - 0 και διατήρησαν μέχρι το φινάλε τη διαφορά στους 23 πόντους.

Ο Τάσος Βασιλείου αναδείχτηκε για ακόμα μια φορά Betsson MVP του αγώνα, καθώς έκανε double - double με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ στο σκοράρισμα τον ακολούθησαν οι Γιώργος Κάτρης και Αποστόλης Τσιούνης που σημείωσαν από 14 πόντους.

Για τους Cava Beers πρώτος σκόρερ ήταν ο Νάσος Ρέντζιος με 13 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Γιώργος Διαμάντης.

Τι μας άρεσε. Παρά τον περιορισμό του Σταμουλάκη σε δημιουργία και εκτέλεση η Ένωση βρήκε λύσεις και έφτασε σε μια εμφατική νίκη.

Τι δε μας άρεσε. Οι Cava Beers έκαναν ίσως τη χειρότερη εμφάνισή τους στο πρωτάθλημα και κυνηγούσαν συνεχώς τους αντιπάλους τους στο σκορ.

AGRINIO CAVA BEERS (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 4, Διαμάντης 10(1), Ζαρζανίκας, Ζαρκάδας 3(1), Καραθανασόπουλος, Κολοβός 2, Κουβέλης 9(1), Ρέντζιος 13(2), Ρηγογιάννης 2, Στραβοδήμος 6, Φραγγελάκης 2, Χαϊδής 2.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Αγραφιώτης, Βασιλείου 22(1), Καρακώστας Χ. 9(1), Κάτρης Ι. Κάτρης Γ. 14(2), Κουμάσης 2, Μπλαχούρας 2, Ξανθόπουλος 3(1), Πλιάτσικας 2, Σταμουλάκης 8(1), Τριανταφυλλάκης, Τσιούνης 14.