02/04/2023
Μίνωες 8 8 7 10 - 33 -
Peristeri Trelleborg 10 6 18 16 - 50 -

Στην Evolution η Trelleborg, στην Development οι Μίνωες!

Στην Evolution League θα αγωνίζεται και του χρόνου η Trelleborg, καθώς για την 21η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου κέρδισε τους Μίνωες με 33-50 και τους έστειλε στην Development League!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Trelleborg να προηγείται με 8-10, έπειτα από 5 πόντους του Δρακόπουλου, 3 του Τύρου και καλάθι του Τάτση. Ο Παγώνας με 4 πόντους και οι Μπαχάς  - Παπαστάμος με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με έμμεσο τρίποντο του Παπαστάμου και καλάθια των Νίκου Αλεξόπουλου και Γκατζιά, οι Μίνωες προσπέρασαν με 15-12. Τελικά το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 16-16, με τους Δρακόπουλο, Τύρο και Παύλου να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 9 πόντους του Παύλου, 4 του Βαγενά και 4 του Δρακόπουλου, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων, 23-34. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Παγώνα. Σκορ τρίτης περιόδου 23-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Trelleborg είχε τον έλεγχο του αγώνα και μεγάλα σουτ των Δρακόπουλου, Βαγενά και Τσίντζα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 33-50. Για τους Μίνωες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Παγώνας, Νίκος Αλεξόπουλος και Κυριακόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 10/33 δίποντα και 22 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/12 βολές, 19/54 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος των Μινώων ο Νίκος Αλεξόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/5 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp της Trelleborg ο Τύρος με 6 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Μίνωες (Παπαστάμος): Μπαχάς 2, Αλεξόπουλος Ν. 5 (1), Αλεξόπουλος Α., Γκατζιάς 2, Κυριακόπουλος 2, Παγώνας 15 (1), Παπαστάμος 7

Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 8, Δρακόπουλος 18 (2), Παύλου 11, Τάτσης 3, Τσίντζας 4, Τύρος 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο της Trelleborg!