08/07/2021
Κλειώ 4 12 21 15 - 52 -
Πασοκlahoma City Thunder 19 11 17 19 - 66 -

Στην φυσική της έδρα η ΠΑΣΟΚlahoma ΔΕΝ χάνει!

Παίζοντας για πρώτη φορά στην φυσική της έδρα, στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου στο Περιστέρι, η ΠΑΣΟΚlahoma κέρδισε την Κλειώ με 52-66 και έκανε το 2/2 στον 12ο όμιλο της Summer Development League.

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Πασοκτζήδες στο παιχνίδι, καθώς με τρία τρίποντα του Τηγάνη και 4 πόντους του Ποντικίδη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 4-19. Ο Στέργιου και ο Πασχάλης ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά του ματς.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της συνάντησης, με την ΠΑΣΟΚlahoma να διατηρεί πάντως την διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 16-30, μετά από 4 πόντους του Μπακογιάννη και 3 του Γνάτη. Το δίδυμο Στέργιου – Πασχάλη συνέχιζε να δίνει τις λύσεις στην επίθεση της Κλειούς και στην δεύτερη περίοδο με 4 πόντους έκαστος, ενώ 3 πρόσθεσε ο Καλαλής.

Όμορφο θέαμα και υψηλό σκορ είχε το μενού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Κλειώ να μειώνει στους 10, 37-47, χάρη σε 7 πόντους του Δασκαλόπουλου, 4 του Καλαλή, 3 του Πασχάλη και τρίποντο του Σφήκα. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού με διψήφια διαφορά οι Γνάτης (6π), Κεφαλόπουλος (4π) και Τηγάνης (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 37-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΠΑΣΟΚlahoma διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Τηγάνη (5π), Γνάτη (5π), Παπανικολάου και Μαραβελάκη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 52-66. Για τους μπλε στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Δασκαλόπουλος και Στέργιου με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ένα τριποντάκι έβαλε ο Σφήκας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 18/50 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ; έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/16 βολές, 19/44 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για την Κλειώ ο Πασχάλης με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Hall of Brands mvp για την ΠΑΣΟΚlahoma ο Ποντικίδης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 3 τάπες.

Κλειώ (Σφήκας): Δασκαλόπουλος 14 (1), Πασχάλης 9, Ανδριόπουλος 2, Νικολόπουλος 3, Καλαλής 8, Σφήκας 6 (2), Στέργιου 10

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Γνάτης): Κοτσαμπασάκης 2, Τηγάνης 17 (5), Αράπας 2, Μαραβελάκης 3 (1), Γνάτης  16 (1), Ποντικίδης 8, Μπακογιάννης 8, Κεφαλόπουλος 7, Παπανικολάου 3 (1), Διαμαντόπουλος, Δημακόπουλος

Τι μας άρεσε: Η pregame συνέντευξη της ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder!