14/10/2023
Partouzan 13 16 9 17 - 55 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 12 17 11 18 - 58 -

Στη κόψη του ξυραφιού οι Bets!

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, οι Brooklyn Bets, τηρώντας το fair play και παίζοντας και αυτοί με 4 παίχτες, κατάφεραν και επικράτησαν της άτυχης Partouzan, με 55-58, περνώντας έτσι στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Φάληρο, και για τις δύο ομάδες, με τον Νακόπουλο (4π.) και τον Καραδήμα (5π.) να ηγούνται της επιθετικής προσπάθειας της Partouzan. Από την άλλη, ο Ρούσσος και ο Κουρούμαλης (3π. έκαστος) σκόραραν από τα 6,75 για τους Brooklyn Bets, οι οποίοι ωστόσο βρέθηκαν να ακολουθούν στο σκορ, με 13-12, στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και το δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο όμως στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Καρυοφίλλη, γεγονός που άφησε με τέσσερις παίκτες την Partouzan. Nακόπουλος και Παυλόπουλος με τέσσερις ανέλαβαν το επιθετικό φορτίο των γηπεδούχων, ενώ για τους Bets, ο Kουρούμαλης οδηγούσε με πέντε πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τον Αγγελόπουλο και τον Πολίτη με τέσσερις. Σκορ ημιχρόνου 29-29!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Παυλόπουλος με ένα καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους, για να τον ακολουθήσει στη συνέχεια ο Νακόπουλος με τέσσερις δικούς του πόντους. Για τους Bets, o Ρούσσος (5π.) και ο Μπούκουρας με ένα τριποντάκι έβγαλαν αντίδραση, δίνοντας στην ομάδα τους προβάδισμα δύο πόντων στο σκορ, 38-40, στο τέλος της περιόδου.

Κοντομίχαλος (12π.) εναντίον Πολίτη (6π.) είχε το μενού στο τελευταίο δεκάλεπτο, με καμία από τις δύο ομάδες να μη θέλει να φύγει με το 1-2 από το ΣΕΦ! Σάλλαρης και Καραδήμας με μεγάλα τρίποντα έδωσαν ενδιαφέρον στο τέλος της αναμέτρησης, ωστόσο οι Bets με όπλο την άμυνα πάνω στον Κοντομίχαλο, απέδρασαν από το ΣΕΦ με 55-58 και πήραν το εισητήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου!

Betsson MVP για την ομάδα του Παναγιώτου αναδείχτηκε ο Μηνάς Πολίτης, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ σε 27 μόλις λεπτά συμμετοχής.

Partouzan (Καραδήμας): Ζησιάδης, Κοντομίχαλος 22 (14 ριμπ.), Νακόπουλος 12, Τσαπλές, Παυλόπουλος 7, Καραδήμας 11 (3), Καρυοφίλλης 3.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 4, Πολίτης 14, Πουλόπουλος 9, Μπούκουρας 10, Μουχίμογλου 2, Κουρούμαλης 8 (11 ριμπ.), Ρούσσος 8, Σάλλαρης 2.

Τι μας άρεσε: Το fair play των Bets και το σασπένς του τετάρτου δεκαλέπτου!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Καρυοφίλλη. Περαστικά Διονύση!