19/02/2022
Most Wanted 15 12 12 8 - 47 -
Aballiers 13 16 10 9 - 48 -

Στην κόψη του ξυραφιού οι Aballiers!

Στα χρώματα των Aballiers βάφτηκε το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της D2-League, καθώς σε ένα πραγματικό ντέρμπι που τα είχε όλα, κέρδισαν τους Most Wanted με 47-48 και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-13 υπέρ των Most Wanted, μετά από δύο τρίποντα του  Νίκου Νικολάου, 5 πόντους του Ηλία Νικολάου και 4 του Ελευθεράκη. Ο Γραμματικός με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Τζιλιάνος, Παγάνος, Σωτήρης Θάνος και Κρητικός.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με 8 πόντους του Γραμματικού και 4 του Κρητικού, οι Aballiers πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 27-29. Τους γηπεδούχους κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο ο Λαγωνικάκος με τα δύο τριποντάκια που έβαλε!

Με 6 πόντους του Σωτήρη Θάνου και καλάθι του Παγάνου, οι μπλε βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +7 στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, 27-34. Στη συνέχεια της περιόδου ο Καραμασιώτης πήρε μπρος και με 6 δικούς του πόντους και τρίποντο του Ηλία Νικολάου, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 39-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, εκείνη τελικά κατέληξε στα χέρια των Aballiers με 47-48, έπειτα από τρίποντο του Σωτήρη Θάνου, δίποντα των Τζιλιάνου – Τσαρτσάρα και 2/2 βολές του Κρητικού, 16″ για το τέλος. Για τους Most Wanted στα τελευταία λεπτά από 3 πόντους είχαν οι Καραμασιώτης και Πίκουλης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Παπακωνσταντίνου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 11/47 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/11 βολές, 16/45 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Λαγωνικάκος με 6 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Aballiers ο Σωτήρης Θάνος με 11 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 2/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Ελευθεράκης 4, Νικολάου Ν. 8 (2), Παπακωνσταντίνου 2, Καραμασιώτης 9 (1), Λαγωνικάκος 6 (2), Μήτσης 4, Πίκουλης 6, Βασιλόπουλος, Νικολάου Η. 8 (2)

Aballiers (Μανώλης): Τσαρτσάρας 4, Κρητικός 10, Θάνος Σ. 11 (2), Παγάνος 2, Θάνος Ν., Μιτουλάκης, Γραμματικός 15 (2), Τζιλιάνος 6, Μανώλης

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!