27/09/2023
Indians 12 18 19 15 - 64 -
Sepolia Sharks 11 12 14 25 - 62 -

Στην κόψη του ξυραφιού οι Indians!

Σε ένα ματς διαφήμιση για τη διοργάνωση, οι Indians, εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία τους και την ποιότητά τους, κέρδισαν με 62-64 τους δυσκολοκατάβλητους και ορεξάτους Sepolia Sharks, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα!

Οι Σεπολιώτες μπήκαν καυτοί από τα 6,75 στην αρχή του παιχνιδιού, σκοράροντας με τον Σόβολο, τον Μπαρτσώκα και τον Μακαρίτη (3π. έκαστος) και τρέχοντας ένα 8-0 σερί , στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Μαμάκος με ένα δεξί hook άνοιξε το σκορ για τους Ιndians, για να τον ακολουθήσουν τα τρίποντα του Mάγκου (6π.) και του Ελευθεριάδη (3π.). Οι Indians επέβαλαν τον ρυθμό τους μετά το πρώτο πεντάλεπτο και πήραν κεφάλι στο σκορ, αλλά με ένα τρίποντο του Δημητρακοπούλου στο τέλος του δεκαλέπτου, η διαφορά έπεσε στο 12-11!

Το ακριβώς αντίθετο σκηνικό παρακολουθήσαμε στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Sharks να μένουν άποντοι για τέσσερα λεπτά. Η ομάδα του Αλέξανδρου Μηνά βρήκε σκορ με ακόμα έξι πόντους του Μάγκου και του Βασσάλου, στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφια τιμή, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Δημητρόπουλος πάλευε σχεδόν μόνος του με 7 πόντους στην αντίπερα όχθη, ενώ δύο πόντους έβαλε ο Λέσκος. Σκορ πρώτου ημιχρόνου, 30-23.

Καυτή μπήκε η ομάδα από τα Σεπόλια και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με δύο δίποντα από τον Μακαρίτη και δύο τρίποντα από τον Μπαρτσώκα (8π.), μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις πόντους μετά τα πρώτα τρία λεπτά. Αποτελεσματικοί φάνηκαν οι Ιndians από την άλλη, καθώς παρά την ασφυκτική πίεση ψηλά που τους ασκούσαν οι Sharks, πήραν προβάδισμα 10 πόντων, 47-37, κυρίως βασιζόμενοι στην εκτελεστική δεινότητα του Ελευθεριάδη, ο οποίος έσταξε τρία τρίποντα!

Οι Sharks μπήκαν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο και το κατάφεραν, με ηγέτες τους Μπαρτσώκα και Καντιώτη (10π.), οι οποίοι έδειξαν φοβερή διάθεση και ενέργεια. Ο Ελευθεριάδης συνέχισε να πληγώνει από τη γραμμή των 6,75 τους Sharks, όπως και ο Βασάλος στέλνοντας τη διαφορά στους επτά, 2:55’ πριν το τέλος του παιχνιδιού. Οι Ιndians ήταν άστοχοι από τη γραμμή των βολών (1/2 Πουλοκέφαλος, 1/2 Βασσάλος) και με μεγάλα τρίποντα από τον Μπαρτσώκα (3τρ.) το ματς έγινε ροντέο! Ο Βασάλος (10π.) αποδείχθηκε ψύχραιμος όμως στο τέλος, και στάζοντας ένα τρίποντο και μία κρίσιμη βολή σφράγισε τη νίκη των Ιndians, οι οποίοι έφτασαν στο 1-1 στον θεσμό του κυπέλλου.

Betsson MVP για το σύνολο του Αλέξανδρου Μηνά αναδείχτηκε ο Γιάννης Βασσάλος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασιστ σε μόλις 29 λεπτά συμμετοχής.

Indians (Μηνάς): Βασσάλος 18, Δημητρίου 2, Ελευθεριάδης 15 (5), Ζήσης 1, Μάγκος 15 (13ριμπ.), Μαμάκος 5, Μητσάκος, Μπαλτάς 4, Μπαρδής, Πουλοκέφαλος 4, Φαραός

Sepolia Sharks (Μητρούση): Δημητρόπουλος 9 (10ρ.), Ηλιάδης, Καντιώτης 12 (4ρ.), Κορμανός, Λέσκος 2, Μακαρίτης 9 (8ρ.), Μπαρτσώκας 20 (6), Δ. Σελεμενάκης 3(4ρ.), Σ. Σελεμενάκης 3(4ρ.), Σόβολος 4(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το φοβερό πάθος στο τελευταίο δεκάλεπτο!