26/01/2020
Hurricanes 9 13 8 9 4 43 -
Mad Frogs 12 7 11 9 5 44 -

Στην κόψη του ξυραφιού οι Mad Frogs!

Σε ένα δυνατό ματς με κύριο χαρακτηριστικό τις άμυνες, οι Mad Frogs λύγισαν στην παράταση τους Hurricanes με 43-44, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος στον έκτο όμιλο της D2-League.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Mad Frogs, καθώς με 5 πόντους του Σαΐνη και 3 του Κωστόπουλου, προηγούνταν με 5-9, 3:40 για την λήξη της πρώτης περιόδου, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 9-12. Ο Χάρος με ένα τριποντάκι και οι Μακρής, Βασιλειάδης και Παπαδημητρίου με ένα δίποντο ο καθένας ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Hurricanes έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Λατίφη (4π), Μακρή (3π), Παπαδημητρίου, Χάρο και Κυζιώρο, προσπέρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-19. Ο Σαΐνης με 5 πόντους συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα, ενώ 2 πρόσθεσε ο Κωστόπουλος.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τα Βατράχια να ισοφαρίζουν σε 30-30, μετά από 6 πόντους του Αδαμόπουλου και 3 του Κατσαρού. Πολυφωνία στην επίθεση των μπλε στην τρίτη περίοδο, αφού οι Λατίφης, Ταμιωλάκης, Παπαδημητρίου και Βασιλειάδης έβαλαν από ένα καλάθι ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 30-30!

Με 6 πόντους του Φουρλακίδη και δύο του Κατσαρού, οι πράσινοι προηγούνταν με 34-38, 3:30 για το τέλος. Ωστόσο, με 4 πόντους του Τάσου Μακρή και μεγάλο τρίποντο του Βασιλειάδη, οι “Τυφώνες” έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 39-39!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Mad Frogs, αν και δεν έβαλαν καλάθι εντός πεδιάς, κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη νίκη με 43-44, έπειτα από βολές των Φουρλακίδη, Αδαμόπουλου και Κατσαρού. Για τους Hurricanes και τους 4 πόντους στην παράταση έβαλε ο Χάρος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/6 βολές, 15/44 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 15 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/29 βολές, 12/43 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Hurricanes ο Χάρος με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/4 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Mad Frogs ο Σαΐνης με 10 πόντους,  έχοντας 2/8 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Συρόπουλος, Χάρος 9 (2), Λατίφης 6, Παπαδημητρίου 6, Κυζιώρος 4, Ταμιωλάκης 2, Βασιλειάδης 7 (1), Μακρής 9 (1)

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 6, Αλέξης 1, Καραμήτσος 2, Κωστόπουλος 5, Περδικομμάτης, Αδαμόπουλος 10 (1), Σαΐνης 10 (2), Φουρλακίδης 8

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη σε όλη την διάρκεια του ματς!