17/06/2020
Άρτεμις 15 12 15 15 - 57 -
Harlems 17 15 7 10 - 49 -

Στην κορυφή η Άρτεμις!

Την Τρίτη το βράδυ 16 Ιουνίου στο κλειστό του Μενιδίου, μετά από ένα δυνατό ματς η Άρτεμις επικράτησε δύσκολα με 57 – 49 των Harlems και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του τέταρτου ομίλου της D1.

Ισορροπημένο τον πρώτο δεκάλεπτο στην μεγαλύτερη διάρκεια. Η Άρτεμις έβρισκε λύσεις στην επίθεση με Μαντέλο(5), Μπαλαούρα(4), Μπλιθικιώτη και βολές από Μαστορόπουλο, Β. Χατζηγεωργιάδη και Βάγια, ενώ οι Harlems με Σταυρόπουλο, Μότσιο, Κρητικό, Καρρά και Κάντζιο(5) είχαν προβάδισμα 15 – 17.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με τρίποντα από Μαντέλο, Β. Χατζηγεωργιάδη και 4 πόντους του Κωσταντίνου προηγούνταν , αλλά οι Harlems με Σταυρόπουλο, Χατζημιχαήλ και Μότσιο έφερναν το ματς στα ίσια (25 – 25.).Νέο προβάδισμα για την Άρτεμις με δίποντο του Βάγια, όμως το ημίχρονο βρήκε τους Χάρλεμς να προηγούνται με 27 – 32 με τρίποντο του Κάντζιου και δίποντα από Μότσιο και Καρρά.

Εκπληκτικά κυλούσε για την Άρτεμις το τρίτο δεκάλεπτο. Δεν δέχτηκε καλάθι για εννιά ολόκληρα λεπτά, έτρεξε σερί στην επίθεση 14 – 0 με Β. Χατζηγεωργιάδη, Μαστορόπουλο, Γ. Χατζηγεωργιάδη, Μαντέλο, Γιαννακόπουλο και Κωνσταντίνου παίρνοντας προβάδισμα με 41-32. Στο τελευταίο λεπτό οι Harlems πήραν λίγο τα πάνω τους και με δίποντο του Καραμπά, βολές του Καρρά και τρίποντο του Daffy στην εκπνοή μάζεψαν το σκορ στο 42-39.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην τέταρτη περίοδο και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σταυρόπουλο που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν 42 – 46.Η Άρτεμις δεν άργησε να αντιδράσει και με δικό της 8-0 από Κωνσταντίνου και Μπαλαούρα προηγήθηκε με 50-46. Οι Harlems είχαν ξεμείνει από δυνάμεις βάζοντας μόνο τρεις βολές με Mότσιο και Σταυρόπουλο, ενώ στην αντίπερα όχθη Μπαλαούρας με 4 πόντους και ο Β. Χατζηγεωργιάδης με γκολ φάουλ υπέγραψαν το τελικό 57 – 49.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παύλος Μαντέλος με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Συνολικά η Άρτεμις είχε 19 – 39 δίποντα, 4 – 23 τρίποντα, 7 – 15 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Οι Harlems είχαν 14 – 54 δίποντα, 4 – 11 τρίποντα, 9– 22 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Άρτεμις(Β.Χαρζηγεωργιάδης):Μπαλαούρας 11 (5ασ.), Κωνσταντίνου 10 (3κλ.), Γ. Χατζηγεωργιάδης 3,Μαστορόπουλος 5, Βάγιας 3 (10ρ.),Β.Χατζηγεωργιάδης10(6ρ.),Γιαννακόπουλος 3,Μαντέλος 10(7ρ.),Κώνστας,Μπλιθικιώτης 2.

Harlems (Ρουσιώτης):Σκαρμέας,Κρητικός 5,Καραμπάς 3,Κάντζιος 8, Σιάμος,Καρράς 5(10ρ,6ασ.),Μότσιος 8(8ρ.),Σταυρόπουλος 15(9ρ.),Χατζημιχαήλ 5.

Τι μας άρεσε: Οι συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ.