05/12/2021
Aladalon 11 13 12 13 - 49 -
Mad Frogs 13 14 12 23 - 62 -

Στην κορυφή οι Mad Frogs!

Στην κορυφή του τρίτου ομίλου της Development League βρίσκονται από χθες το απόγευμα οι Mad Frogs, παρέα με τους Kourkoutes, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής πήραν το ντέρμπι απέναντι στους Aladalon με 49-62!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Aladalon, καθώς με 6 πόντους του Μιχαηλίδη και 5 του Μελανοφρύδη, προηγούνταν με 11-6, 4:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι πράσινοι βρήκαν τα πατήματά τους και με τους Τσάμπο και Καραντζούνη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, προσπέρασαν με 11-13!

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με ηγέτη τον Μέη με 8 συνεχόμενους πόντους, οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 19-15 στα μισά της περιόδου. Στο φινάλε, όμως, του πρώτου μέρους ο Χόντας πήρε μπρος και με 8 δικούς του πόντους, έστειλε τους Mad Frogs στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 24-27!

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τα Βατράχια να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 36-39, έπειτα από 8 πόντους του Καραντζούνη και 4 του Χόντα. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι κόκκινοι, με τον Σουβλέρη να εκτελεί δύο φορές εύστοχα από την περιφέρεια και τον Χαντζή να προσθέτει 3 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 36-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Καραμήτσου έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Στέργιου (5π), Χόντα (4π), Κατσαρό (4π) και Αδαμόπουλο (3π), έφτασε δίκαια στη νίκη με 49-62! Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα οι Aladalon και έτσι οι 4 πόντοι του Μιχαηλίδη και το τρίποντο του Χαντζή δεν ήταν αρκετά για να αποφύγουν την ήττα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/21 βολές, 14/35 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 8/17 βολές, 21/49 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Aladalon ο Μέης με 12 πόντους, έχοντας 4/5 βολές και 4/9 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Mad Frogs ο Χόντας με 18 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 9/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Μένεγας, Μιχαηλίδης 11, Σουβλέρης 10 (2), Αθανασάκος, Μελανοφρύδης 7, Βαγγέλης 1, Μέης 12, Χαντζής 8 (1)

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 4, Τσάμπος 8, Χόντας 18, Γιαννόπουλος 1, Αδαμόπουλος 5 (1), Σαΐνης 2, Καραντζούνης 15 (2), Στέργιου 5 (1), Κωστόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο των Mad Frogs!