17/10/2022
Antilalos BC 14 10 13 10 - 47 -
Paliagoura 14 11 18 10 - 53 -

Στην κορυφή τα Paliagoura!

Την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα της Elite By Betsson πήραν τα Paliagoura, τα οποία επικράτησαν δύσκολα στον Κολωνό με 53-47.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο. Τα Paliagoura, με τον Αβανίδη να έχει καλό ρυθμό και να βάζει 8 πόντους προηγήθηκαν και με 8 πόντους, αλλά ένα τρίποντο του Βαγγέλη Μάινα διαμόρφωσε το 14-14 που ήταν και το σκορ της περιόδου σε ένα χορταστικό παιχνίδι.

Καρμπόν με το πρώτο, ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο. Τα Paliagoura, κατάφεραν πάλι να πάρουν μία καλή διαφορά, για τα δεδομένα του παιχνιδιού, 25-19, αλλά ο Antilalos με συνεχείς καλές άμυνες και μεγάλα σουτ στο φινάλε μείωσε στον πόντο, 25-24 με το τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα Paliagoura ξεκόλλησαν από τον μεγάλο ηγέτη τους. Ο Αβανίδης έβαλε συνεχόμενους πόντους, ο Σταφυλάς σπουδαία καλάθια και ο Κασκάνης έσερνε το χορό. Έτσι, οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν διαφορά 9 πόντων, 40-31 στο 25’. Ωστόσο, για ακόμα μία φορά, η ομάδα του Ζαμπέτα έδειξε ότι δεν θα τα παρατήσει. Το δεκάλεπτο έκλεισε 43-37 για τους φιλοξενούμενους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκοράρισμα. Η μπίλια, έκατσε τελικά στο πράσινο, αφού τα Paliagoura κατάφεραν να επικρατήσουν με 53-47.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Μάριος Καλογιάννης με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παντελής Γκολές με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά ο Antilalos είχε 14/43 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 4/14 βολές. Πήρε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα κι έκανε 11 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 16/37 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 6/11 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 3 τάπες.

Antilalos (Ζαμπέτας): Αλεξίου 2, Γκολές 12, Δαγδιλέλλης 10, Ζαμπέτας 5, Καραγιάννης 8, Μάινας 4, Ρούσκας, Σταυρόπουλος, Τσεβρενίδης 6, Ψαλτάκης.

Paliagoura (Αβανίδης): Αβανίδης 17, Καλογιάννης 15, Κασκάνης 9, Κωστάκης, Μούσουρας 6, Σαραντόπουλος 2, Σταφυλάς 4, Τομαράς.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των ομάδων για τη νίκη!