14/12/2022
Pistachios 20 8 4 16 - 48 -
Σοποτό B.C. 12 15 16 10 - 53 -

Στην κορυφή το Σοποτό!

Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει από από το βράδυ της Τετάρτης 14 Δεκεμβρίου, το Σοποτό , καθώς στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ήταν καλύτερο στις λεπτομέρειες από τους Pistachios και επικράτησε 48 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Pistachios ήταν εξαιρετικοί στην επίθεση με τον Τσίτουρα να οργανώνει άψογα και τους Κοντογιάννη(6), Κανελλόπουλο(4), Ντούσια(4) και Γονιδάκη(4) να τραβούν το κουπί. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, το Σοποτό κυνηγούσε από την αρχή το σκορ με 4 πόντους του Ψαλιδόπουλου και τρίποντες βόμβες από Σοφιανόπουλο και Φούκο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Σοποτό είχε τον έλεγχο του αγώνα, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με μπροστάρηδες την επίθεση τους Ψαλιδόπουλο και Λουρίδα με 4 πόντους έκαστος, κατάφεραν να προσπεράσουν δύο φορές με ένα πόντο. Τα Φυστίκια όμως παρότι έμειναν έξι ολόκληρα λεπτά χωρίς πόντο, βρήκαν λύσεις με 4 πόντους του Γονιδάκη και καλάθια από Ντούσια – Κόντο, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ τους 28 – 27.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψαν οι φιλοξενούμενοι το τρίτο δεκάλεπτο καθώς ήταν και πάλι εντυπωσιακοί στην άμυνα, δεχόμενοι μόνο 4 πόντους και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σοφιανόπουλο με 8 και Σκαμνάκη με 5 πόντους αντίστοιχα, ξέφυγαν 32 – 43.Στην φτωχή συγκομιδή των Pistachios, ο Κανελλόπουλος πέτυχε τα μόλις δύο καλάθια της ομάδας του.

Ο Ντούσιας πήρε από το χεράκι τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με 4 προσωπικούς του πόντους και συνεχόμενες ασίστ στον Κανελλόπουλο που πέτυχε επίσης 4, πλησίασαν στον πόντο(44-45), αλλά δεν είχαν συνέχεια. Το Σοποτό δεν πτοήθηκε από την αντεπίθεση, είχε τον Σοφιανόπουλο ασταμάτητο με 7 πόντους και με το τρίποντο του Χαλκιαδάκη, έφτασε στη νίκη με 48 – 53.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σταύρος Σοφιανόπουλος με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρίνος Γονιδάκης με 8 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Pistachios είχαν 19 / 48 δίποντα , 2 / 18 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Το Σοποτό είχε 13 / 37 δίποντα , 7 / 30 τρίποντα, 6 / 10 βολες, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Pistachios (Κοντογιάννης): Γονιδάκης 8(12ρ.), Κανελλόπουλος 16(10ρ.), Κοντογιάννης 8, Κόντος 4 , Ντούσιας 10, Τσίτουρας 2(11ρ-6 ασίστ), Φλίγκος.

Σοποτό(Κουτσουρής): Καρατζάς, Κουτσουρής , Λουρίδας 6, Σκαμνάκης 9, Σοφιανόπουλος 20(11ρ.),Φούκος 3, Χαλκιαδάκης 6, Ψαλιδόπουλος 9.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι με πολλές επαφές αλλά πάντα μέσα στα αθλητικά πλαίσια και καλό κλίμα.