09/01/2020
Αγανάκτηση 9 19 12 4 - 44 -
Milwaukee Sucks 13 13 24 7 - 57 -

Στην Master κερδίζουν οι Milwaukee Sucks!

Μπορεί για ένα ημίχρονο να δυσκολεύτηκαν αρκετά, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Milwaukee Sucks πάτησαν γκάζι και κέρδισαν την Αγανάκτηση με 44-57, ξεφεύγοντας περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, μετά την ολοκλήρωση της όγδοης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League, παίρνοντας παράλληλα και άτυπη ρεβάνς για τις δύο περσινές ήττες στην Development League!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Milwaukee Sucks, καθώς με 4 πόντους του Τσίνα, άλλους τόσους του Οικονόμου και τρίποντο του Διαμάντη, προηγήθηκαν με 9-13. Ο Ψυχογιός με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Πάνος Σπηλιόπουλος και Δημήτρης Τσατσάνης.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με την Αγανάκτηση να φτάνει δύο φορές στο +5, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 28-26, χάρη σε 7 πόντους του Πάνου Σπηλιόπουλου, 5 του Δημήτρη Τσατσάνη και έμμεσο τρίποντο του Ψυχογιού. Τους πράσινους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 5 πόντοι του Οικονόμου, το έμμεσο τρίποντο του Νικολάκη και η τρίποντη βόμβα του Τσίνα λίγο πριν την ανάπαυλα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Milwaukee Sucks έστησαν το δικό τους πάρτι στον Κολωνό και με τους Τσίνα (5π), Παγούνη (5π), Οικονόμου (4π), Διαμάντη (3π) και Καββαθά (3π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 32-47, 1:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Τσάφου ήταν να μειώσει στους 10, 40-50, μετά από 6 πόντους του Δημήτρη Τσατσάνη, 4/4 βολές του Ψυχογιού και δίποντο του Σωτηρόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 40-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι πράσινοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με τους Οικονόμου (3π), Τσίνα και Γανέλη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με 44-57!  Ολικό black out για την Αγανάκτηση στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Σωτηρόπουλο και Τάκη Τσατσάνη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με 2 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/12 βολές, 12/32 δίποντα και 3/28 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά,  οι νικητές είχαν 3/3 βολές, 15/43 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος της Αγανάκτησης ο Ψυχογιός με 12 πόντους, έχοντας 6/7 βολές και 3/6 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp των Milwaukee Sucks ο Οικονόμου με 16 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 4/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Αγανάκτηση (Τσάφος): Σωτηρόπουλος 6, Τσατσάνης Δ. 13 (2), Κλήμης, Σπηλιόπουλος Α., Σπηλιόπουλος Π. 9 (1), Τσατσάνης Τ. 4, Βαζούρας, Ψυχογιός 12

Milwaukee Sucks (Φωτόπουλος): Καββαθάς 5 (1), Τσίνας 12 (2), Φωτόπουλος 4, Σαμιωτάκης 2, Νικολάκης 3, Γανέλης 2, Οικονόμου 16 (2), Παγούνης 4, Διαμάντης 9 (3)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Milwaukee Sucks, σημείο που πήραν σαφές προβάδισμα νίκης!