18/10/2022
Souvlakers 17 18 12 4 9 60 -
Elapuse BC 19 14 10 8 1 52 -

Στην παράταση η πρώτη νίκη των Souvlakers!

Το βράδυ της Τρίτης 18 Οκτωβρίου στο Μενίδι, έγινε ένα πάρα πολύ όμορφο ματς μεταξύ των καινούριων Souvlakers και της πάντα δυνατής Elapuse, με τους πρώτους να παίρνουν τελικά το δίποντο στην παράταση με 60 – 52.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν γεμάτο από σκορ και θέαμα μεταξύ των δύο ομάδων που είχαν από ένα καλό πεντάλεπτο, με την Elapuse να προηγείται 17 – 19. Ο Σαραντόπουλος ήταν ογκόλιθος μέσα στο ζωγραφιστό με 8 πόντους, με τον Μιγιόνη να ακολουθεί από κοντά με 6 για τους προπορευόμενους, ενώ για τους Souvlakers ξεχώρισε ο μπόμπερ Χριστούλης με τρία τρίποντα, με τον Δάμη να δίνει λύσεις με 4.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε πολύ όμορφη εξέλιξη, με την μία ομάδα να προσπερνάει συνέχεια την άλλη και το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τους Souvlakers μπροστά με 35 – 33. Ο Ερρίκος τραβούσε το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, με τον Γιαννακή να βάζει 4 και τον Δάμη μεγάλο τρίποντο στην λήξη, ενώ για τους φιλοξενούμενους Μιγιόνης με 6 και Κουτσούκος με 4 πόντους αντίστοιχα, έδιναν κυρίως τις λύσεις στην επίθεση.

Οι δυο ομάδες έδωσαν έμφαση κυρίως στην άμυνα στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν σε καλή βραδιά το δίδυμο Γιαννακή με 6 και Ερρίκο με 5 πόντους αντίστοιχα, διατηρώντας προβάδισμα μεν 47 – 43. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Αναγνώστου κυνηγούσε συνεχώς το σκορ, με το δίδυμο Μιγιόνη με 6 και Σαραντόπουλο με 4 πόντους να οδηγούν την επίθεση.

Η Elapuse μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκε με τον Ζορμπά να είναι ο ιθύνων νους και τον Πιτσιλή ο σκόρερ με 6 πόντους, αλλά οι Souvlakers με καλάθια από Δρίτσα και Βασιλάκο, έστειλαν το ματς στην παράταση(51-51).

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι είχαν καθαρότερο μυαλό, έπαιξαν πιο ψυχωμένα και με κρυφό χαρτί τον Γεωργαντά με 4 πόντους και βοήθειες από Δρίτσα – Τσιφτσή , έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 60 – 52.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ερρίκος Barkshire με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βίκτωρας Μιγιόνης με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι Souvlakers είχαν 17 / 47 δίποντα, 5 / 14 τρίποντα, 11 / 19 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Η Elapuse είχε 19 / 58 δίποντα, 1 / 21 τρίποντα, 11 / 23 βολές, κατέβασε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ , έκλεψε 14 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Souvlakers (Καραλής): Barkshire 15(9ρ.), Βασιλάκος 7, Γεωργαντάς 4, Γιαννακής 9, Δάμης 8(10ρ.), Δρίτσας 6(7ρ.), Καρανάτσιος, Τσεντζελής , Τσιφτσής 2, Χριστούλης 9.

Elapuse (Αναγνώστου): Αναγνώστου, Βλαντής 6, Δημητριάδης, Ζορμπάς 2, Κλαουδάτος, Κουτσούκος 7(14ρ.), Κωνσταντινίδης, Μιγιόνης 18(8ρ.), Πιτσιλής 8, Σαραντόπουλος 11(13ρ.), Φραγκογιάννης.

Τι μας άρεσε: Ο αθόρυβος Δρίτσας που τα έβαλε με τα θηρία της Elapuse και όλο το παιχνίδι με τις φοβερές διακυμάνσεις του.