31/10/2019
Pink Panthers 6 6 13 14 4 43 -
ESDDA Graduates 11 11 8 9 8 47 -

Στην παράταση οι ESDDA Warriors!

Το απόγευμα της Τετάρτης 30, Οκτωβρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα , οι ESDDA WARRIORS είχαν το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά τελικά μετά την επιστροφή των Pink Panthers που έστειλαν το ματς σε παράταση , επικράτησαν δύσκολα με 43 – 47 και πήραν την πρώτη τους νίκη για τον δεύτερο όμιλο της Development 2.

Οι Warriors ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με Σαπουντζή και Ζαχαριάδη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ενώ για τους γηπεδούχους Σδόνας και Θ. Βενάρδος μείωσαν σε 4– 8. Στην συνέχεια Τσιάντας και Σαπουντζής διεύρυναν το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους ενώ οι Panthers με δύο βολές από Σδόνα και Αραμπατζή διαμόρφωσαν το 6 – 11.

Ο Ζαχαριάδης άνοιξε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι με Σδόνα, Αραμπατζή και Λύτρα πλησίασαν σε 10-13.Στη συνέχεια οι Warriors ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με Χολιασμένο, Κανελλόπουλο, Τσιάντα και Σαπουντζή έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό , ενώ ο Σδόνας με δίποντο διαμόρφωσε το 12 – 22 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με Ζαχαριάδη και Σαπουντζή ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, αλλά οι Ροζ Πάνθηρες βρήκαν απάντηση με Κοντό(4) και Αραμπατζή(4) μειώνοντας σε 20 – 26. Ο Ζαχαριάδης με δύο καλάθια από την μία και Θ. Βενάρδος με τρίποντο, Σδόνας από την άλλη διαμόρφωσαν το 25 – 30.

Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου Σαπουντζής, Παναγόπουλος και Πατουλιάς έδιναν λύσεις στους «κίτρινους», όμως οι Panthers σιγά-σιγά με Kοντό, Σδόνα και δύο τρίποντα από Φλώρο και Αραμπατζή κατάφεραν να ισοφαρίσουν 35 – 35.Με δυόμισι λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς οι Warriors πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων με Σαπουντζή και Πατουλιά να σκοράρουν, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση και με Τανταρούδα και Σδόνα έστειλαν το ματς στην παράταση (39-39).

Στην παράταση οι ESDDA Warriors επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους στον αγώνα, δέχτηκαν μόνο 4 πόντους από τον Κοντό και στην επίθεση κυρίως με τον Σαπουντζή(6) κι ένα καλάθι του Ζαχαριάδη διαμόρφωσαν το τελικό 43 – 47.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σταμάτης Ζαχαριάδης με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Αραμπατζής με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 τάπα.

Συνολικά οι Pink Panthers είχαν 13 – 55 δίποντα, 3– 23 τρίποντα, 8 – 22 βολές, κατέβασαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Warriors είχαν 16 – 45 δίποντα, 1– 23 τρίποντα, 12 – 21 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Pink Panthers (Κοντός): Φλώρος 3, Τανταρούδας 2, Λύτρας 2, Αραμπατζής 9 (12ρ.), Π. Βενάρδος, Θ. Βενάρδος 5, Κοντός 10(13ρ.), Σδόνας 12( 15ρ.).

ESDDA WARRIORS ( Χολιασμένος): Παναγόπουλος 2 (9ρ.), Τσιάντας 3, Πατουλιάς 4, Ζαχαριάδης 15( 15ρ.), Τσίτσιρας, Κανελλόπουλος 4, Σαπουντζής 17 (11ρ.), Χολιασμένος 2, Τσαπακίδης.

Τι μας άρεσε: Το ματς πήγε σε παράταση και το ενδιαφέρον παρέμενε υψηλό σε όλο το ματς.