16/04/2022
Kasonic Beers 8 13 12 16 11 60 -
Pourangers BC 15 11 10 13 3 52 -

Στην παράταση οι φορμαρισμένοι Kasonic Beers!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Kasonic Beers (12-7) υποδέχθηκαν τους Pourangers (10-8) για την 20η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2. Σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης οι Kasonic κατάφεραν να επικρατήσουν με 60-52, κάνοντας παράλληλα αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφανώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι ελλιπείς Pourangers. Παίζοντας έξυπνα και τροφοδοτώντας στο low post τον ιδιαίτερα εύστοχο Σταύρο Αγαδάκο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές σκοράροντας μόλις 8 πόντους. Σκορ δεκαλέπτου, 8-15.

Ελαφρώς ανώτεροι στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Kasonic που άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους, στηριζόμενοι στους Γιώργο Ζυγούρη (6π. με 1 ασύλληπτο τρίποντο), Παναγιώτη Προσηλιακό (3π.), Γιώργο Καρακωνσταντή (2π.) και Αναστάσιο Γεωργακλη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Άγγελος Μαρκόπουλος προστέθηκε στην εξίσωση των διακριθέντων, σκοράροντας 7 πόντους με 1 τρίποντο και διατηρώντας το προβάδισμα των Pourangers. Σκορ ημιχρόνου, 21-26.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι Παναγιώτης Ασημακόπουλος και Γιώργος Ζυγούρης σκόραραν από 4 πόντους έκαστος για λογαριασμό των γηπεδούχων που επικράτησαν στο επιμέρους σκορ της περιόδου με 12-10. Σταύρο Αγαδάκος (5π. με 1 τρίπ.) και Άγγελος Μαρκόπουλος (6π. με 1 τρίπ.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 33-36.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο Μενίδι και οι Kasonic φαίνεται να έχουν το μομέντουμ μετά τους 7 καθοριστικούς πόντους του Γιώργου Καρακωνσταντή. Κάποιες άστοχες βολές, ωστόσο, αλλά και το μεγάλο clutch τρίποντο του Σταύρου Αγαδάκου οδήγησαν τις δύο ομάδες στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο συγκεντρωμένοι. Αναγκάζοντας σε πολλά λάθη τους Pourangers και με τους Γιώργο Ζυγούρη (6π.) και Νίκο Παπαδόπουλο (4π.) να ξεχωρίζουν, οι Kasonic σφράγισαν για τα καλά τη νίκη. Έμειναν από δυνάμεις οι μόλις 6 παίκτες των Pourangers που σκόραραν μόλις 3 πόντους και μοιραία γνώρισαν την ένατη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της D2.

Στο τέλος του αγώνα, οι Kasonic Beers είχαν 23/66 δίποντα, 3/22 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Pourangers BC είχαν 14/28 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 9/25 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, ενώ είχαν 23 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Ζυγούρης με  20 πόντους, έχοντας 8/17 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Αγαδάκος με 17 πόντους και double-double, έχοντας 4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 3/8 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 44 λεπτά συμμετοχής.

Kasonic Beers (Ζυγούρης) : Ασημακόπουλος 9 (7 ριμπ., 2 μπλοκ), Γεωργακλής 2 (5 ριμπ.), Γκόνης 2, Ζυγούρης Γ. 20 (6 ριμπ., 6 κλεψ., 1 τρίπ.), Ζυγούρης Β., Ζυγούρης Μ. 3, Καρακωνσταντής 9 (3 ριμπ., 1 τρίπ.), Κόκκαλης 4 (11 ριμπ., 4 κλεψ.), Παπαδόπουλος 8 (5 ριμπ.), Προσηλιακός 3 (4 ριμπ., 1 τρίπ.).

Pourangers (Γεωργιόπουλος) : Αγαδάκος 17 (17 ριμπ., 2 τριπ., 1 μπλοκ), Γεωργιόπουλος 4 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Μαρκόπουλος 14 (4 ριμπ., 2 ασί., 2 τρίπ.), Μπούτζης 10 (8 ριμπ., 2 ασί.), Παπαδόπουλος 7 (14 ριμπ., 1 μπλοκ), Στρατόπουλος.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης και το παρανοϊκό τρίποντο του Γιώργου Ζυγούρη ! (19:49 στο βίντεο)