14/10/2023
Chicago Hulks 9 13 19 13 9 63 -
Termites 13 14 11 16 5 59 -

Στην παράταση οι Hulks!

Στην πρώτη τετράδα του τρίτου ομίλου της D2, σκαρφάλωσαν οι Chicago Hulks το απόγευμα του Σαββάτου, καθώς σε ένα πολύ δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, επικράτησαν με 65 – 59 απέναντι στους Τερμίτες.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους και τους ελαφρώς καλύτερους Τερμίτες να παίρνουν την πρωτοπορία με 9 – 13.Σταματόπουλος και Χριστόπουλος είχαν πλεονέκτημα μέσα στο ζωγραφιστό και σκόραραν από 4 πόντους, με τον Βρυώνη να δίνει βοήθειες με 3, για το + 4 των φιλοξενούμενων. Οι Hulks που αντιμετώπιζαν μεγάλη δυσκολία να τελειώσουν τις φάσεις, είχαν τον Παπαγιάννη με 4 πόντους να ξεχωρίζει.

Οι Hulks μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με οδηγό τον Λύτρα με 4 πόντους και γκολ φάουλ του Ν.Τιγγινάγκα προσπέρασαν 18-17. Στη συνέχεια οι Τερμίτες βρήκαν τα πατήματα τους, είχαν ως σημείο αναφοράς τον Πολύδωρο με πολλές κερδισμένες μονομαχίες μέσα στη ρακέτα με 5 πόντους και με βοήθειες από Παζαρλόγλου και Χριστόπουλο(4), έχτισαν διαφορά 5 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(22-27).

Το τρίτο δεκάλεπτο, ανήκε στους γηπεδούχους που γύρισαν τούμπα την κατάσταση. Οι Hulks έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στην άμυνα, πίεσαν ψηλά με πολλές κερδισμένες μπάλες και με αιχμή του δόρατος τον Παπαγιάννη με 6 πόντους και πολύτιμες βοήθειες από Καραμπίνο με 5 και Φουντά με τρίποντο, προσπέρασαν 41 – 38. Οι Τερμίτες που ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και αρκετά εκνευρισμένοι, κρατήθηκαν μέσα στο ματς με το δίδυμο Χριστόπουλο(5) και Παζαρλόγλου(4) να δίνουν τις λύσεις.

Οι Τερμίτες έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο και με δίδυμο φωτιά τους Παζαρλόγλου - Βρυώνη να βάζουν από 4 πόντους, προσπέρασαν 44-46. Σε εκείνο το σημείο οι Hulks ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, πήραν τα ηνία του παιχνιδιού, έτρεξαν σερί 8 – 0 με μπροστάρη τον Τιγγινάγκα με 4 και μπήκαν σε θέση οδηγού(52-46).Με τρία λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα, Αποστολόπουλος - Πασχαλινόπουλος με μεγάλα τρίποντα και Βρυώνης με δίποντο, βγήκαν μπροστά για τους Τερμίτες και έστειλαν το ματς στην παράταση(54-54).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, τα πιο γρήγορα πόδια των μετέπειτα νικητών ήταν πιο ξεκούραστα και με τον Λύτρα να ξεκινάει την επίθεση με 4 πόντους και τον Παπαγιάννη να παίρνει τη σκυτάλη σκοράροντας 5, έφτασαν σε μία πολύ μεγάλη νίκη με 63 – 59. Οι Τερμίτες δεν μπόρεσαν να προβάλουν αντίσταση σε εκείνο το διάστημα με Αποστολόπουλο και Χατζητσοσομπάνη να έχουν δώσει προσωρινά το προβάδισμα(56-59), αλλά να μην μπορούν να ακολουθήσουν στη συνέχεια.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Παπαγιάννης με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Αποστολόπουλος με 5 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Οι Hulks είχαν 19 / 40 δίποντα, 3 / 21 τρίποντα, 16 / 29 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοιράσανε 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Τερμίτες είχαν 19 / 49 δίποντα, 3 / 17 τρίποντα, 12 / 37 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Chicago Hulks(Τιγγινάγκας): Καραμπίνος 3, Κούτρης 1, Λύτρας 12, Μαντζούνης 3, Ντέμος, Παπαγιάννης 20(7ρ.), Παρσόπουλος 2, Α.Τιγγινάγκας, Ν.Τιγγινάγκας 8, Τσαρτσής 3, Φουντάς 9.

Termites(Αποστολόπουλος):Αποστολόπουλος 5(10ρ.), Βρυώνης 13(11ρ.), Μπιμπούδης 1, Παζαρλόγλου 10, Πασχαλινόπουλος 3, Πολύδωρος 7, Σταματόπουλος 4(8ρ.), Χατζητσομπάνης 5, Χριστόπουλος 11.

Τι μας άρεσε:Οι δυνατές μονομαχίες, το πάθος και οι αμφίρροπη εξέλιξη του παιχνιδιού.