26/03/2023
Πλατειακοί 10 13 16 13 8 60 -
Vatos Krokos 13 11 10 18 7 59 -

Στην παράταση πήραν το «θρίλερ» οι The Shot

Σε ένα ματς στο Athens Sports Hall που δεν είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον οι The Shot κατάφεραν να πάρουν μια… «ποδοσφαιρική» νίκη, αφού ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Ναι, καλά διαβάσατε, οι Vatos Krokos ήταν πέντε και όταν αποβλήθηκε με 5ο φάουλ ο Βιντζηλαίος μείνανε με τέσσερις πάικτες στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό βέβαια δε τους εμπόδισε να τα δώσουν όλα και να κάνουν ανατροπή (!) στέλνοντας το ματς στην παράταση σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Οι The Shot δεν είχαν κανένα κίνητρο σε αντίθεση με τους Vatos Krokos που, ναι μεν κατά 99% έχουν σωθεί, αλλά θα ήθελαν τη νίκη για να «σφραγίσουν» και τυπικά την παραμονή τους. Ίσως αυτός ήταν ο λόγος που το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 10-13 υπέρ τους πραγματοποιώντας μια εμφάνιση με τσαγανό και συγκέντρωση.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους The Shot να μην πιάνουν τα συνηθισμένα στάνταρ απόδοσης και τους Vatos Krokos να βρίσκουν λύσεις από πολλούς παίκτες κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 23-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι The Shot έδειξαν καλύτερο πρόσωπο, έπαιξαν καλύτερη άμυνα κρατώντας τους Vatos Krokos στους 10 πόντους, ενώ οι ίδιοι σκόραραν 16 και μπήκαν στην τελευταία περίοδο προηγούμενοι με 39-34.

Η καλή εικόνα των The Shot συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο και κάποια στιγμή προηγήθηκαν με 9 πόντους διαφορά σε ένα κλειστό ματς δείχνοντας ότι πάνε να το «καθαρίσουν». Κάπου εκεί όμως στα μέσα της τέταρτης περιόδου όλα άλλαξαν, καθώς ο Βιντζηλαίος χρεώθηκε με το 5ο του φάουλ, αποχώρησε και οι Vatos Krokos έμειναν με 4 παίκτες στο παρκέ.

Από εκεί ξεκίνησε μια σεκάνς παράνοιας, αφού στην αρχή οι The Shot άφηναν έναν παίκτη πίσω τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση προσπαθώντας να κάνουν το παιχνίδι όσο πιο δίκαιο γίνεται. Όλα αυτά όσο είχαν την ασφάλεια ότι κερδίζουν. Γιατί όταν οι Vatos Krokos στο τελευταίο λεπτό γύρισαν το ματς, η ελεημοσύνη πήγε «περίπατο», αφού οι The Shot έπαιζαν κανονικά με πέντε παίκτες απέναντι σε τέσσερις. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τους Vatos Krokos να βρουν σουτ τριών πόντων στο 52-49 με τον εξαιρετικό Χριστόπουλο να παίρνει το φάουλ στην προσπάθεια του και να πετυχαίνει τρεις ελεύθερες βολές στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο συνεχίστηκε η ίδια εικόνα με τους Vatos Krokos να κάνουν κατάθεση ψυχής και τους The Shot να παίζουν και πάλι με πέντε παίκτες σε μια κίνηση που αν ήθελαν έπρεπε να την κάνουν από την αρχή και όχι όταν «σφίξανε τα γάλατα» δίνοντας μια εικόνα αυτοαναίρεσης. Οι Vatos Krokos προηγήθηκαν  λίγο πριν το τέλος αλλά δύο καλάθια των The Shot και η άστοχη τελευταία προσπάθεια του Μπιστούνα έδωσαν τελικά τη νίκη στους The Shot, αλλά τις εντυπώσεις σίγουρα στους Vatos Krokos.

Bettson MVP αναδείχθηκε ο Βασίλης Χριστοφορίδης με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ αλλά και πολύ σημαντικά καλάθια στην παράταση.

Οι The Shot είχαν 20/47 δίποντα, 4/32 τρίποντα, 8/15 βολές, 62 ριμπάουντ και 12 ασίστ για 10 λάθη. Οι Vatos Krokos είχαν 9/35 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 17/32 βολές, 43 ριμπάουντ και 13 ασίστ για 4 λάθη.

The Shot (Αναστασάκης): Αναστασάκης, Βαρυπάτης 11, Βλασταρίδης 5 (1), Ζευγώλης 8, Κοντομίχης 10, Λάζουκιτς 3 (1), Μποφίλης, Ντιμπ 6 (2), Χριστοφορίδης 17

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 10 (1), Βινζτηλαίος 10, Διακάτος, Μπιστούνας 12 (1), Χριστόπουλος 27

Τι μας άρεσε: Η υπέρβαση των Vatos Krokos από τη στιγμή που έμειναν με 4 παίκτες και η εκπληκτική εμφάνιση του “clutch” Χριστόπουλου.