21/10/2022
Somalia Pirates 6 15 17 16 6 60 -
Elapuse BC 14 14 15 11 7 61 -

Στην παράταση πρωτιά η Elapuse!

Ένα παιχνίδι που πριν αρχίσει μύριζε... ντερμπάρα διεξήχθη στον Κολωνό, με Σομαλούς Πειρατές και Elapuse να παίζουν για την πρωτιά στον όμιλο του κυπέλλου, με τους δεύτερους να παίρνουν τη νίκη στην παράταση με σκορ 60-61!

Ο Ζορμπάς ήταν όλα τα... λεφτά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού σκόραρε από τα 6.75 δις και ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη περίοδο, η οποία έληξε με 6-14, παρά τις προσπάθειες των Στραβοπιεράκου και Κολαξή.

Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων παρέμενε στα ίδια επίπεδα, αλλά η εικόνα των Σομαλών άλλαξε, καθώς η είσοδος του Ρεγκούζα έδωσε σκορ και... επιβλητική παρουσία στο παρκέ. Ο Κουτσούκος προσπάθησε να δώσει σκορ από το ποστ, αλλά οι Σομαλοί μείωσαν στο 21-28 για ημίχρονο.

Οι εξαιρετικές προσπάθειες του Κολαξή έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, δίνοντας ακόμα πιο όμορφο τόνο στο παιχνίδι. Μιγιόνης από άλλο... πλανήτη στα υπόλοιπα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, με άμυνες, κλεψίματα, πόντους και γενικά θετική παρουσία, με την περίοδο να κλείνει στο 38-43.

Εκπληκτική και η τελευταία περίοδος, με τους Σομαλούς να τα δίνουν όλα για να καλύψουν τη διαφορά και να τα καταφέρνουν, καθώς δύο βολές του Ρεγκούζα με 3.5'' στο ρολόι έστειλαν αυτή την... υπερματσάρα στην παράταση, με 54-54!

Εκεί η παρέα του Αναγνώστου ήταν στις λεπτομέρειες καλύτερη και πιο ψύχραιμοι, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 60-61 και την πρόκριση ως πρώτη στον όμιλο, στο κύπελλο της διοργάνωσης!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Κουτσούκος με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Σομαλούς ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μπερτσάτος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/43 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 12/20 βολές, 48 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/51 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 12/22 βολές, 55 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα και 14 λάθη.

Σομαλοί Πειρατές (Στραβοπιεράκος): Στραβοπιεράκος 3, Μαυράκης 6, Μπερτσάτος 14, Πιτίδης 2, Νικολουζάκης, Αργυρούπουλος 9, Ρεγκούζας 12, Κολαξής 14.

Elapuse (Αναγνώστου): Φραγκογιάννης, Κλαουδάτος 7, Μιγιόνης 19, Αναγνώστου, Ζορμπάς 13, Βλαντής 7, Μπουγιούκας 4, Κουτσούκος 11.

Τί μας άρεσε : "Ματσάρα" που... έπρεπε να πάει παράταση!!