06/03/2023
Pink Paper 10 16 21 17 2 66 -
Couvaliers 16 14 23 11 11 75 -

Στην παράταση πήραν την ματσάρα οι Couvaliers!

Το βράδυ της Δευτέρας 6 Μαρτίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τον νικητή να κρίνετε στην παράταση, οι Couvaliers ήταν ανώτεροι στο extra πεντάλεπτο, επικράτησαν με 66 – 75 απέναντι στους Pink Paper, χωρίς όμως να καλύψουν την διαφορά του πρώτου γύρου.

Οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Couvaliers να τα καταφέρνουν καλύτερα και με ηγέτη τον εκρηκτικό Πάνο με 7 πόντους και τον Χριστοδούλου να ακολουθεί με 4, διατηρούσαν προβάδισμα με 10-16. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κονταρίνης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Pink Paper, πετυχαίνοντας και τους 10 πόντους της ομάδας του.

Οι Pink Paper έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο, επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους με την τετράδα Αζάρ, Μποτσάκο, Θεοδοσιάδη και Κονταρίνη να βάζουν από 4 πόντους και πέρασαν μπροστά 25 – 20. Μετά το πεντάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα, βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια με Πάνο – Πολίτη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 26 – 30.

Στο τρίτο και απολαυστικό από σκορ και θέαμα δεκάλεπτο, ο Αζάρ έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ για τους Pink Paper με 9 πόντους και βοήθειες σε άμυνα και ριμπάουντ,με τον Μποτσάκο με 6 πόντους να δίνει λύσεις στην επίθεση, αλλά οι φιλοξενούμενοι με το ταχύτατο δίδυμο των γκαρντ(Κούκη 9- Πάνο 8) να μην έχει αντίπαλο στις τέσσερις γραμμές, κρατούσε την πρωτοπορία με 47 – 53.

Φανταστικό το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο, καθώς έτρεξαν σερί 11 – 0 με μπροστάρη τον Μποτσάκο με 4 πόντους, παίρνοντας το προβάδισμα με 58 – 53. Η απάντηση των Couvaliers ήρθε άμεσα και με 5 πόντους του Κούκη και 4 του Χριστόδουλου, έγραψαν το 58 – 62. Σε εκείνο το σημείο, ήταν η σειρά του Καραΐσκου να πάρει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με δύο συνεχόμενα τρίποντα, δίνοντας το προβάδισμα με 64 – 62 στους γηπεδούχους,για να έρθει ο Πάνος με δίποντο λίγο πριν από το τέλος, να στείλει το ματς στην παράταση.

Στην παράταση, οι Couvaliers μετέτρεψαν το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο και με τον Πανουσόπουλο να βάζει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του με 5 πόντους, με τον Πάνο να βάζει ακόμα 4, έφτασαν στην νίκη με 66 – 75.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βασίλης Χριστοδούλου με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιλί Αζάρ με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Pink Paper είχαν 23 / 52 δίποντα, 4 / 28 τρίποντα, 8 / 20 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Οι Couvaliers είχαν 24 / 48 δίποντα , 6 / 19 τρίποντα, 9 / 18 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Pink Paper(Αζάρ): Αζάρ 13(10ρ.), Ζηζόπουλος, Θεοδοσιάδης 5(7ρ.), Καμπόσος 2, Καραΐσκος 8, Κονταρίνης 19, Κωλέττης 2, Μποτσάκος 15.

Couvaliers (Κούκης): Αθανασόπουλος, Βλαχούλης, Δρυμώνης, Καζάνης 4, Κούκης 18, Πάνος 21, Πανουσόπουλος 8(7ρ.), Πολίτης 8(9ρ.),Τσιρδήμος, Χριστοδούλου 16(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Ένα απολαυστικό παιχνίδι απέναντι σε δύο πολύ καλές και γρήγορες ομάδες που σφύζουν από ποιότητα.