20/09/2023
Skroutz 9 17 17 8 4 55 -
Flint Tropics 13 17 11 10 3 54 -

Στην παράταση το Skroutz!

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Skroutz και Flint Tropics, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 55-54 στο Φάληρο, με τα παιχνίδια στην αρχή της σεζόν να ξεκινάνε με εντυπωσιακό τρόπο!

Αυτός που έβαλε πρώτος... φωτιά στο παιχνίδι με την αστείρευτη ενέργειά του και το γεμάτη ποιότητα παιχνίδι του ήταν ο Γκατζηρούλης ο Μάκης των Flint Tropics, καθώς σκόραρε, βρέθηκε από νωρίς σε καλή μέρα και έψαχνε τρόπους να βάλει τη μπάλα στο καλάθι. Από την άλλη, το Skroutz κινήθηκε πιο... συλλογικά, είχαν πολυφωνία στην επίθεση και με τη βοήθεια του Μερεμέτη μείωσαν στο 9-13 πρώτης περιόδου. Εκεί όμως τα πράγματα... σοβάρεψαν παραπάνω για Skroutz! Ο Καντιδάκης παρέσυρε Παπαδόπουλο, Ξένο και Μερεμέτη και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στο 26-30 πρώτου ημιχρόνου, φάνηκε όμως ξεκάθαρα πως η αναμέτρηση πάει μέχρι τέλους!

Το Skroutz συνέχισε να πιέζει και να βάζει δύσκολα στους φιλοξενούμενους, περνώντας μάλιστα μπροστά στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 43-41, βάζοντας σοβαρή υποψηφιότητα για τη νίκη στον αγώνα! Ενός αγώνα που μέχρι τέλους ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, ένα παιχνίδι που δεν ξέραμε ποιός θα το πάρει και κυρίως μια πραγματική μάχη σε κάθε φάση! Τόσο ισορροπημένο που πήγε παράταση με σκορ 51-51! Εκεί ήταν λίγο καλύτερο και επικράτησε με το τελικό 55-54, σε έναν αγώνα διαφήμιση για το άθλημα.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Μερεμέτης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος. Από τους Flint Tropics ξεχώρισε ο Χρήστος Σκαμαντζούρας με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/47 δίποντα, 4/15τρίποντα, 7/18 βολές,40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/50 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 10/22 βολές, 50 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη.

Skroutz (Παπαδόπουλος): Χριστοφύλης 1, Καντιδάκης 11, Μερεμέτης 13, Μητσοτάκης 15, Ξένος 7, Παπαδόπουλος 8, Δούμας.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Βλασταράς, Μωυσίδης 2, Τζανέτης 15, Λουκάκης, Γράσσος 4, Ευθιμιόπουλος 4, Σκαμαντζούρας 5, Γκατζηρούλης Μ. 15, Γκατζηρούλης Β. 7, Τσέκερης 2.

Τί μας άρεσε: Συναρπαστική εξέλιξη στο παιχνίδι!