12/04/2023
Tsouvalia 17 29 17 14 - 77 -
Reptors 22 12 22 16 - 72 -

Στην πέμπτη θέση τερμάτισαν τα Tsouvalia!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall Tsouvalia και Rapetors αποχαιρέτησαν τη φετινή χειμερινή σεζόν στην Evolution League, με την ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη να επικρατεί με 77-72, τερματίζοντας τελικά στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μια θέση πάνω από την ομάδα του Jerry Πατσουράκη. Σπουδαία εμφάνιση από τον Αλέξανδρο Ράπτη με σημείωσε 33 πόντους, πετυχαίνοντας παράλληλα και double-double (13 ριμπάουντ). Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες που βρήκαν ρυθμό από νωρίς, με τους Rapetors να μπαίνουν σε θέση οδηγού, χάρη στους Δόβα (9π.), Π. Κορρέ (6π.), Β. Κορρέ (4π.) και Παπανικολάου (3π.) και τα Tsouvalia να απαντούν με Ράπτη (10π.), Καλύβα (3π.), Μαρκόπουλο (2π.), Ανδρικόπουλο (2π.) και Κοτσιλίνη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-22.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό άλλαξε. Με επιμέρους 29-12 και πιάνοντας εξαιρετική απόδοση, τα Tsouvalia έχτισαν διψήφιο προβάδισμα, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Ράπτη (9π.), Καλαντζή (7π.) και Καλύβα (5π.). Το χειρότερο τους διάστημα στο ματς διένυσαν οι Rapetors που μοιραία απώλεσαν το προβάδισμα και είδαν τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν επικίνδυνα. Σκορ ημιχρόνου, 46-34.

Μετά την ανάπαυλα οι Rapetors ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, τραβώντας το κουπί της επίθεσης με τους Παπανικολάου (6π.), Πατσουράκη (5π.), Δόβα (5π.), Καίσαρη (4π.) και Β. Κορρέ (2π.). Στην αντίπερα όχθη, «άλυτος γρίφος» παρέμενε το μαρκάρισμα του Ράπτη, ο οποίος προσέθεσε ακόμη 10 πόντους στην συλλογή τους, κρατώντας την ομάδα του μπροστά στον σκορ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 63-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε. Τα Tsouvalia με όπλο την επιθετική τους πολυφωνία έφτασαν στη νίκη με 77-72,  αντέχοντας στην πίεση των Rapetors, που παρά την αξιοσημείωτη προσπάθεια των Δόβα (8π.), Καίσαρη (5π.) και Πατσουράκη (2π.) λύγισαν στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, τα Tsouvalia είχαν 20/52 δίποντα, 7/18 τρίποντα και 16/21 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι Rapetors είχαν 13/43 δίποντα, 12/33 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 33 πόντους και double-double, έχοντας 10/19 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 7/7 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Κορρές με 13 πόντους και παρά λίγο triple-double, έχοντας 4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Ανδρικόπουλος 6, Γεωργίου 2, Καλαντζής 12 (2), Καλύβας 11 (2), Κοτσιλίνης 4, Κυριακίδης 3 (1), Μαρκόπουλος 6, Παπαδέας, Ράπτης 33 (2).

Rapetors (Πατσουράκης) : Δόβας 22 (5), Καίσαρης 9 (1), Κάππος 2, Κορρές Β. 13 (1), Κορρές 10 (2), Κοτζακουλάκης, Παπανικολάου 9 (2), Πατσουράης 7 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων, παρά τον αδιάφορο χαρακτήρα της αναμέτρησης.