27
D.Y. 3 7 4 13 - 27 -
Piranhas 22 10 18 12 - 62 -

Στην πρώτη θέση τα Piranhas!

Από την πρώτη περίοδο, τα Piranhas μπήκαν στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Με τρομερή άμυνα (δέχθηκαν μόλις 3 πόντους παθητικό) έτρεξαν ένα επιμέρους 22-3 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19 πόντους. 12 πόντους σε αυτό το σημείο έβαλε το πολυβόλο Τριανταφύλλης, ενώ για τους DY, ένα τρίποντο σημείωσε ο Φώτης Κερασίδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης άλλαξε, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με δυσκολία. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 10-7 που ήταν το σκορ της δεύτερης περιόδου. Το ημίχρονο έκλεισε στο 32-10 υπέρ των Piranhas. Δρακάκης από την μία με 5 πόντους και Παλαιοδημόπουλος από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα Piranhas επανέλαβαν το καλό πρώτο τους δεκάλεπτο. Με άμυνα που σπάει κόκαλα, και τους Τριανταφύλλη και Παλαιοδημόπουλο να λεηλατούν το αντίπαλο καλάθι με 12 πόντους, η ομάδα του Βρύλλη, «κλείδωσε» την νίκη, αφού προηγήθηκε με 50-14. Για τους DY, από 2 πόντους σημείωσαν οι Γιόπανος και Ρεντζεπέρης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με τα Piranhas να έχουν εξασφαλίσει την νίκη, το παιχνίδι έγινε πιο χαλαρό και οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ. Το τελικό 62-27 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, μιας και η παρέα του Βρύλλη, δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους της. Με αυτή τη νίκη, τα Piranhas, σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση του ομίλου.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Πάρης Αφουξενίδης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος και 3 τάπες, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Φατούρος με 2 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά οι DY είχαν 11/61 εντός πεδιάς, 3/35 τρίποντα και 2/8 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 27/70 εντός πεδιάς, 5/23 τρίποντα και 3/7 ελεύθερες βολές. Πήραν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 3 τάπες.

DY (Κερασίδης): Νικολάου, Κερασίδης 8, Δρακάκης 4, Ρετζεπέρης 11, Φατούρος 2, Γιόπανος 2.

Piranhas (Βρύλλης-Κεχρής): Δερδενές, Γρηγορίου 5, Τριανταφύλλης 16, Παλαιοδημόπουλος 9, Αμπάτζογλου 6, Κανλής 2, Λάιος, Γραφιαδέλλης 12, Αφουξενίδης 12.

Τι μας άρεσε: Το τρομακτικό ξεκίνημα των Piranhas στο παιχνίδι!