15/01/2020
Komodo Dragons 14 8 13 5 - 40 -
3ple-G 13 5 15 11 - 44 -

Στην 3Ple-G το πράσινο ντέρμπι!

Το βράδυ της Τρίτης 14, Ιανουαρίου στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, στο ντέρμπι ανάμεσα σε δύο πράσινες ομάδες, η 3Ple-G παρέμεινε σε τροχιά τετράδας επικρατώντας πολύ δύσκολα με 40 – 44 των Dpg Warriors που έμειναν στην τελευταία θέση του ομίλου.

Πολύ καλό ξεκίνημα στο ματς έκαναν οι Dpg και προηγήθηκαν με Βαζαίο, Gio, Μαράκη και Κωνσταντίνου ,η 3-G όμως ανέβασε ρυθμούς και με Δημακόπουλο, Βαβούδη, Μπουρνουσούζη και Λούμπα ισοφάρισαν 8– 8. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι διατηρούσαν προβάδισμα με Γιουλούντα , Βαζαίο και Gio, ενώ τρίποντο του Μπουρνουσούζη και δίποντο του Καπώνη έφεραν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής 14-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν κλειστό με χαμηλό σκορ. Οι Dpg πέτυχαν 8 πόντους με Γιουλούντα , Βεργόπουλο, Μαράκη και Gio, ενώ στην αντίπερα όχθη Καζαφέρης με τρίποντο και Βαβούδης μείωσαν σε 22– 18 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Dpg με Κωνσταντίνου και Βαζαίο να σκοράρουν και να ξεφεύγουν 8 πόντους , όμως η 3-G αντέδρασε γρήγορα και με Δημακόπουλο, Βαγενά και Καζαφέρη μείωσε σε 26 – 24. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις με 5 πόντους του Κωσταντίνου, Βεργόπουλο και Γιουλούντα, ενώ και η ομάδα του Γιαννακάκη με 5 πόντους του Βαβούδη, Ράλλη και Καζαφέρη έμενε κοντά (35 – 33.).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σερί 0– 6 με Καζαφέρη(4) και Βαγενά, αλλά οι γηπεδούχοι με βολή του Μαράκη και τρίποντο του Κωσταντίνου ισοφάρισαν σε 39 – 39. Σε εκείνο το σημείο ένα τεράστιο τρίποντο του Βαβούδη και μία βολή του Βαγενά έδωσαν μεγάλο προβάδισμα στην 3– G, ενώ οι γηπεδούχοι με βολή του Βαζαίου μείωσαν σε 40 – 43 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.Μία λάθος επίθεση των μεν και μία εύστοχη βολή του Καζαφέρη για τους δε διαμόρφωσαν το τελικό 40 – 44.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Βαγενάς με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Βεργόπουλος με 4 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 τάπα.

Συνολικά οι Dpg είχαν 12 – 43 δίποντα, 3– 21 τρίποντα, 7 – 19 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Η 3-G είχε 13 – 29 δίποντα, 4 – 29 τρίποντα, 6 – 10 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Dpg Warriors (Κωνσταντίνου): Βεργόπουλος 4 (14ρ.), Βεργόπουλος (Gio) 6, Μαράκης 6 (16ρ.), Φώλας , Βαζαίος 7(4ας.), Κωνσταντίνου 12 (6ρ.), Γιουλούντας 5(7ρ.).

3Ple-G(Γιαννακάκης): Ράλλης 2 (6ρ.), Δημακόπουλος 3, Καζαφέρης 13, Καπώνης 2 (7ρ.), Βαβούδης 12, Σιαράβας, Λούμπας, Βαγενάς 7 (11ρ.), Μπουρνουσούζης 3.

Τι μας άρεσε: Η μεθοδικότητα με την οποία κυνήγησε η 3Ple-G το παιχνίδι.

Τι δεν μας άρεσε: Για άλλη μια φορά στην φετινή σεζόν οι DPG έπαθαν μπλακάουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο.