22/12/2019
LazerWolves 4 11 12 7 - 34 -
Χαρμάνι Milano 11 12 12 12 - 47 -

Στην Χαρμάνι το ντέρμπι της… ουράς!

Σημαντική νίκη πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Χαρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε των Lazers με 34-47 και έφτασε τα δύο ροζ φύλλα αγώνων, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλο χωρίς νίκη, μετά την ολοκλήρωση της έβδομης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League!

Με τους Μπομπότη και Μπιμπλή να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 και 4 πόντους, αντίστοιχα, η Χαρμάνι Μιλάνο προηγήθηκε 4-11 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Τσάκωνας και ο Δημητρακόπουλος ήταν αυτοί που βρήκαν στόχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Στην δεύτερη περίοδο οι Lazers, αν και βρέθηκαν στο -9, κατάφεραν με 5 πόντους του Παπαδημητρίου, 4 του Δουνδουλάκη και δίποντο του Τσάκωνα, να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 15-15, 4:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, ο Μπιμπλής έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 6 δικούς του πόντους, έστειλε την παρέα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 15-21!

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Μιλανέζους να χτίζουν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 19-30, διατηρώντας τελικά το +8, 27-35, μετά από 4 πόντους του Γαρίνη και δίποντα των Καρέλλου, Μπομπότη, Μπιμπλή και Μανούρη. Την ομάδα του Αντωνακόπουλου κράτησαν κοντά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καραφαντής και Μοσχάκης, με τον Βαγγέλη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Γιώργο 3. Σκορ τρίτης περιόδου 27-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Χαρμάνι Μιλάνο δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τον αντίπαλο και έτσι τα μεγάλα τρίποντα των Γαρίνη και Φράγκο της χάρισαν τη νίκη με 34-47! Πολλές χαμένες είχαν και στο φινάλε της συνάντησης οι Lazers, οπότε οι πόντοι που έβαλαν οι Τσάκωνας, Μοσχάκης και Ασημομύτης δεν έφταναν για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/16 βολές, 14/50 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 2 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 1/2 βολές, 17/51 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Πολυτιμότερος των Lazers ο Παπαδημητρίου με 5 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 1/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Mvp της Χαρμάνι Μιλάνο ο Μανούρης με 2 πόντους, έχοντας 1/7 δίποντα. Πήρε  15 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Μοσχάκης 5, Αντωνακόπουλος 1, Δουνδουλάκης 5, Γιαννόπουλος 2, Μήτσης, Δημητρακόπουλος 2, Ασημομύτης 4, Παπαδημητρίου 5 (1), Κοντιζάς, Τσάκωνας 6, Καραφαντής 4

Χαρμάνι Μιλάνο (Τάγκας): Φράγκος 3 (1), Τάγκας, Σταυρουλάκης, Γαρίνης 9 (2), Λιαμπότης 2, Τρισμπιώτης 4, Μανούρης 2, Καρέλλος 2, Μπομπότης 11 (1), Μπιμπλής 14

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Χαρμάνι, καθώς διαχειρίστηκε άψογα το ντέρμπι!