02/12/2023
Los Abeles Fakers 14 12 2 10 - 38 -
Τα Βουνά Ath 16 11 12 14 - 53 -

Στην κορυφή τα Βουνά!

Στα χρώματα των Βουνών βάφτηκε το ντέρμπι κορυφής του τρίτου ομίλου της D2-League, καθώς για την 12η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους λαβωμένους Los Abeles Fakers με 38-53 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Παρά το πολύ κακό πρώτο πεντάλεπτο του ντέρμπι, οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στα μισά της πρώτης περιόδου και με 6 πόντους του Γεωργίου, 5 του Μπαμπάνη και τρίποντο του Νίκου Κωνσταντίνου, τα Βουνά προηγήθηκαν με 14-16. Ο Μαυρακάκης με 5 πόντους και ο Φωτεινός με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, με το τιμόνι να αλλάζει διαρκώς χέρια και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-27, χάρη σε 7 νέους πόντους του Γεωργίου και βοήθειες των Τουρλιόυμη - Μπούτσικα. Τους Los Abeles Fakers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Μαυρακάκη και οι 4 του Λουκαΐτη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Φιλντίση εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των αντιπάλων και με 6 πόντους του Χόντου, 3 του Νίκου Κωνσταντίνου και τρίποντο του Γεωργίου, έχτισε διψήφια διαφορά 13 πόντων, 26-39, 3:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 28-39, διαμόρφωσε για λογαριασμό των "Ρακούν " ο Κιοσές, πετυχαίνοντας το μοναδικό καλάθι της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 28-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Βουνά είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Νίκο Κωνσταντίνου, Γεωργίου και Γκραίκο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 38-53. Δεν μπόρεσαν οι Los Abeles Fakers να πλησιάσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των των Τσαντζαλή, Φωτεινού και Λουκαΐτη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/10 βολές, 12/42 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 7 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/19 βολές, 15/39 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Λουκαΐτης με 8 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 4/10 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP για τα Βουνά ο Γεωργίου με 21 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 4/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Γρηγοράκης, Κωνσταντίνου Α., Καραμούστος, Λουκαΐτης 8, Κιοσές 6, Μαυρακάκης 11 (2), Ριζάδης 2, Τσαντζαλής 5 (1), Φωτεινός 6 (1)

Βουνά (Φιλντίσης): Γεωργίου 21 (1), Γκραίκος 6, Κωνσταντίνου Ν. 11 (2), Μπαμπάνης 5 (1), Μπούτσικας 2, Παναγιωτόπουλος Π.,Παναγιωτόπουλος Δ., Ράλλης, Τουρλιούμης 2, Φιλντίσης, Χόντος 6

Τι μας άρεσε: Ο έλεγχος του αγώνα από τα Βουνά!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Αντώνη Κωνσταντίνου στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!