29/09/2020
Πόρτο 16 17 11 13 - 57 -
Thunder 22 9 8 20 - 59 -

Στις… καθυστερήσεις το πήρε η Thunderblaze!

Το ντέρμπι του 39ου ομίλου του Basketaki Cup κρίθηκε 0,4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με δύο εύστοχες βολές του Κυπριανού (που μέχρι τότε είχε 1/10!) και τους Τσιστράκη, Λαγό να κάνουν «παπάδες» για την ανατροπή, απέναντι σε μια Πόρτο που είναι πιο πλήρης από ποτέ και έχει… άλλους στόχους φέτος με Νίκο Μπουντούρη στο ρόστερ!

Το παιχνίδι άρχισε πολύ παραγωγικά και για τις δύο ομάδες, έχοντας από τη μία τους Μπουντούρη, Γώγο, Τοπούζογλου να σκοράρουν από την περιφέρεια και τους Ζαφειράκη, Σιδηρόπουλο να κάνουν δουλειά στη ρακέτα για την Πόρτο, ενώ για την «Θάντερ» είχε από νωρίς όρεξη ο Τσιστράκης και οι Κυπριανός, Γεωργίου έδωσαν βοήθειες για το 16-22 του δεκαλέπτου.

Από τη δεύτερη περίοδο οι «μαύροι» έτρεξαν πιο πολύ στην άμυνα και είδαν τον Ξένο να βάζει 10 πόντους για να γυρίσει το σκορ μέχρι το ημίχρονο (33-31), αφού οι «πράσινοι» έμειναν λίγοι εκτός ρυθμού και μόνο ο Λαγός πέτυχε ένα τρίποντο, εκτός από τις βολές των Τσιστράκη, Εμμανουηλίδη.

Σιδηρόπουλος, Τζανής και Χαλκίδης πήραν σκυτάλη στο σκοράρισμα στο τρίτο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους και κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το 30ο λεπτό δείχνοντας ότι μπορούν να «λυγίσουν» μια ομάδα που έπαιζε χρόνια στην Elite (44-39) και η οποία με μόλις 8 πόντους σε εκείνο το διάστημα έβλεπε την ψυχολογία να πέφτει.

Αυτό άλλαξε όμως άμεσα στο τέταρτο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, αφού ο αρχηγός Λαγός έβαλε 2 τρίποντα και ο Τσιστράκης δεν έχασε μονομαχία κάτω από τα καλάθια μέχρι το φινάλε, με το σκορ να έχει εναλλαγές συνέχεια και να είναι ισόπαλο (57-57) μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο που ο Κυπριανός κέρδισε φάουλ και το αξιοποίησε με δύο εύστοχες βολές, δίνοντας τη νίκη στην Thunderblaze (57-59).

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Βαγγέλης Τσιστράκης με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 μπλοκ, ενώ από την Πόρτο ξεχώρισε ο Γιάννης Γώγος με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Πόρτο (Οικονομίδης): Σιδηρόπουλος 13, Γώγος 11, Ξένος 10, Τοπούζογλου 5, Τζανής 4, Θεοδωρόπουλος 4, Μπουντούρης 3, Χαλκίδης 2, Ζαφειράκης 2, Ντουμάνης 2, Χατζιδάκης 1, Κατερινάς

Thunderblaze (Λαγός): Τσιστράκης 28, Λαγός 13, Κυπριανός 11, Γεωργίου 5, Εμμανουηλίδης 2, Τζούρτος, Κοκκινάκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο καταιγιστικός ρυθμός του πρώτου δεκαλέπτου και το… σκύλιασμα των «πράσινων» στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου γύρισαν το σκορ υπέρ τους ξανά.