02/10/2023
West Kings 19 23 17 20 - 79 -
Aguanile 26 13 22 10 - 71 -

Στις λεπτομέρειες οι West Kings!

Επιστροφή στις νίκες για τους West Kings στην Elite League by Betsson, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισε δύσκολα την Aguanile με 79-71 στο κλειστό του Περιστερίου!

Η Aguanile ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι, καθώς με 9 πόντους του Αξαμπανόπουλου, 5 πόντους του Σιαμπλή, 4 του Καλαφάτη και τρίποντα των Δάμη - Συκαρά, προηγήθηκε με 19-26! Ο Βήττας με δύο τρίποντα, ο Μπονάτσος με 6 πόντους και ο Γεωργούσης με 5 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι "Βασιλιάδες" έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Σταυρούλη, 4 του Κυρμίζογλου και τρίποντα των Δακουτρού, Γεωργούση και Σιάποντη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 42-39. Ο Ρουκουνάκης με 5 πόντους και οι Γκέγκιος - Σιαμπλής με ένα τρίποντο έκαστος κράτησαν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο.

Με 4 πόντους του Σιάποντη και τρίποντο του Γεωργούση, το συγκρότημα του Μαρφαντά βρέθηκε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο +8, 47-39. Άμεσα ήρθε η απάντηση από την παρέα του Γκέγκιου, αφού με 9 νέους πόντους του Αξαμπανόπουλου, 6 του Καλαφάτη και τρίποντο του Συκαρά, προσπέρασε και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +2, 59-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Kings πήραν ψυχολογία από την άμυνα και με μεγάλα σουτ των Βήττα, Μπονάτσου, Κάρμα και Σιάποντη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 79-71. Ξέμεινε από δυνάμεις στο φινάλε η "Agua" και έτσι δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Ρουκουνάκη, Συκαρά και Σιαμπλή.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/23 βολές, 16/31 δίποντα και 11/34 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/16 βολές, 23/61 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Betsson mvp των West Kings ο Σταυρούλης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 βολές, 3/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος της Aguanile ο Αξαμπανόπουλος με 21 πόντους (double-double), έχοντας 5/9 βολές και 8/13 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

West Kings (Μαρφαντάς - Σπυρόπουλος): Σταυρούλης 12, Βήττας 17 (3), Γεωργούσης 16 (3), Δακουτρός 3 (1), Κάρμας 7 (1), Κυρμίζογλου 5, Μπονάτσος 9 (1), Σιάποντης 10 (2)

Aguanile (Γκέγκιος): Αξαμπανόπουλος 21, Γκέγκιος 3 (1), Δάμης 5 (1), Καλαφάτης 10, Ρουκουνάκης 13, Σιαμπλής 10 (2), Συκαράς 9 (2), Σιμιτσόπουλος

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του παιχνιδιού και η φάση του αγώνα από τους Σιαμπλή - Καλαφάτη!