21/06/2020
Το Τρίτο Φύλο 9 10 8 9 - 36 -
Kolosos Dunk n' Donuts 13 7 6 13 - 39 -

Στις λεπτομέρειες ο Kolosos!

Μια αναμέτρηση με έντονες συγκινήσεις είχαμε στο παρκέ του Seven ανάμεσα στο Τρίτο Φύλο και τον Koloso Dunk n' Donuts για την Development 2 κατηγορία, με τους φιλοξενούμενους του coach Τριανταφύλλη να παίρνουν τον ροζ φύλλο αγώνα με 36-39.

Ξεκίνημα με υποσχέσεις στην αναμέτρηση, με τους Τσανικίδη (1) από τη μία και Παλατζά (1) και Ζάμπουρα από την άλλη να σκοράρουν. Αργό το τέμπο στη συνέχεια, με τον Χουλιαρά να εκμεταλλεύεται την εκτελεστική του δεινότητα και να φτάνει προς το καλάθι, με την ομάδα του Kolosou να κλείνει το δεκάλεπτο με 9-13 μπροστά.

Καλύτερο πρόσωπο έδειξε το Τρίτο Φύλο στη δεύτερη περίοδο, με την αγωνιστική άνοδο του Καρυτιανού και του Γεωργάκη να παρασύρει την ομάδα τους, με το ισορροπημένο μέχρι στιγμής παιχνίδι να κλείνει στο 19-20 σκορ ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα.

Καλός ο ρυθμός στη συνέχεια με τον Χουλιαρά να συνεχίζει να είναι ενεργητικός, την αναμέτρηση να πηγαίνει πόντο πόντο και τον Καβαλλιεράτο να βοηθάει με το πληθωρικό παιχνίδι τους τους γηπεδούχους, οι οποίοι με ένα καλάθι του Τσανικίδη έκλεισαν στο 27-26 την τρίτη περίοδο, με το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού να επιφυλάσσει συγκινήσεις και σασπένς.

Καμία ομάδα δεν κατάφερε για μεγάλο χρονικό διάστημα να ξεφύγει στο σκορ, μέχρι ένα ξέσπασμα από τους Χαροκόπο (1) και Χουλιαρά δώσει αέρα έξι πόντων περίπου στα μισά της τελευταίας περιόδου για τον Koloso, προβάδισμα που κατάφερε να κρατήσει και να διαχειριστεί μέχρι τέλους, με την αναμέτρηση να κλείνει στο τελικό 36-39 για τους φιλοξενούμενους Dunk n’Donuts!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Χαροκόπος με 5 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα λάθος. Από πλευράς Τρίτου Φύλου ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καβαλλιεράτος με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά το Τρίτο Φύλο είχε 13/41 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 4/9 βολές, 41 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη. Συνολικά ο Kolosos είχε 14/35 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 2/6 βολές, 41 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 13 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.

Τρίτο Φύλο (Δεληγιάννης): Παντελής 2, Δεληγιάννης 3 (1), Καστρίνιος 2, Γεωργάκης 6 (5 ριμπ), Καβαλλιεράτος 9 (8 ριμπ), Τσανικίδης 7 (6 ριμπ), Καρυτιανός 7 (13 ριμπ).

Kolosos Dunk n’ Donuts (Τριανταφύλλης): Χαροκόπος 5 (11 ριμπ), Παλατζάς 7 (6 ριμπ), Χουλιαράς 14 (6 ριμπ), Δημόπουλος 5 (6 ριμπ), Κουβάρογλου 2, Ζαμπούρας 6 (6 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη αναμέτρηση, με όλο το ματς να είναι πραγματικά στον πόντο!