10/12/2023
Κλειώ 9 14 18 13 - 54 -
Khazad Dooms 15 18 12 15 - 60 -

Στις λεπτομέρειες οι Dooms!

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, μπαίνοντας σε θέση οδηγού με καλάθια των Ράντου (5π.), Λυγερού (5π.) και Σακελλαρίδη (4π.), ενώ η Κλειώ απάντησε με Καστανιώτη (5π.), Πολυχρονόπουλο (2π.) και Καλαλή (2π.) μην επιτρέποντάς τους να ξεφύγουν. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Κλειώ εμφανίστηκε βελτιωμένη επιθετικά, βρίσκοντας λύσεις από τους Καλαλή (4π.), Σφήκα (3π.), Χόρτη (3π.), Καστανιώτη (2π.) και Πολυχρονόπουλο (2π.), όμως τα προβλήματα στην άμυνα παρέμειναν άλυτα. Με πρωταγωνιστές τους Λυγερό (5π.), Σχινά (5π.), Ράντο (4π.) και Ντζερεμέ (3π.), οι φιλοξενούμενοι διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα και πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 23-33.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Τσιώλου έβγαλε σπουδαία αντίδραση, χάρη στους Χόρτη (6π.), Σφήκα (5π.), Καλαλή (4π.) και Καστανιώτη (2π.). Οι Dooms, παρά το γεγονός ότι είχαν κάποια κενά διαστήματα, βρήκαν λύσεις από τους Ντζερεμέ (6π.), Σακελλαρίδη (5π.) και Λυγερό (2π.) και διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Κλειώ έχασε τη συγκέντρωσή της. Παρά την προσπάθεια των Καστανιώτη (5π.), Καλαλή (4π.), Σφήκα (2π.) και Χόρτη (2π.), οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε αρκετά τακτικά λάθη. Οι Dooms τα εκμεταλλεύτηκαν και με τους Ράντο (8π.), Λυγερό (5π.) και Ντζερεμέ (2π.) να φωνάζουν “παρών” κατάφεραν να χαμογελάσουν τελευταίοι.

Στο τέλος του αγώνα, η Κλειώ είχε 14/48 δίποντα, 5/18 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 19 λάθη και 5 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Khazad Dooms είχαν 18/42 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 12/23 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Ράντος με 17 πόντους, έχοντας 5/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημοσθένης Χόρτης με 11 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ.

Κλειώ (Τσιώλος): Γρομιτσάρης, Καλαλής 14, Καραμπέτσας, Καστανιώτης 14, Πολυχρονόπουλος 5, Σφήκας 10 (2), Τσιώλος, Χόρτης 11 (3).

Khazad Dooms (Λυγερός): Γιούνης, Λυγερός 17 (1), Ντζερεμές 11 (1), Ράντος 17 (2), Σακελλαρίδης 9, Σχινάς 6.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.