05/02/2022
Ηττηφόρος BC 15 9 11 7 - 42 -
Kasonic Beers 12 12 14 12 - 50 -

Στις λεπτομέρειες οι Kasonic Beers!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πήραν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Kasonic Beers, οι οποίοι κέρδισαν δύσκολα τον Ηττηφόρο με 42-50 και παραμένουν σταθερά σε τροχιά playoff μετά την ολοκλήρωση της εντέκατης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της D2-League!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 5 πόντους στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, ο Ηττηφόρος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, μετά από 10 πόντους του Καραβασίλη και 5 του Κωνσταντούλα. Ο Γιώργος Ζυγούρης και ο Βαγγέλης Ζυγούρης με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα, έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kasonic Beers έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Προσηλιακού και 3 του Γιώργου Ζυγούρη, προσπέρασαν με 18-24. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Τέτσιο – Καραβασίλη να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, ισοφάρισαν σε 24-24!

Με 6 νέους πόντους του Γιώργου Ζυγούρη, 4 του Ματακίδη και τρίποντο του Προσηλιακού, οι Μπύρες έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 24-35, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, ο Ηττηφόρος αντέδρασε άμεσα και με τρίποντο του Ανδριγιαννάκη και βοήθειες των Τέτσιου, Καραβασίλη, Κωνσταντούλα και Ασημακόπουλου, πλησίασε στους 3, 35-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Με νέο τρίποντο του Ανδριγιαννάκη και καλάθι του Κωνσταντούλα, οι “ροζ” πήραν μετά από ωρα κεφάλι στο σκορ με 40-38, 9:00 για το τέλος. Το υπόλοιπο, όμως, του αγώνα άνηκε στους Kasonic Beers και με ηγέτη τον Παπαδόπουλο με 6 πόντους, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 42-50.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/11 βολές, 10/40 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/13 βολές, 15/50 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος του Ηττηφόρου ο Καραβασίλης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 4/12 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των Kasonic Beers ο Κόκκαλης με 2 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 0/4 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Ηττηφόρος (Κωνσταντούλας): Ανδριγιαννάκης 6 (2), Τέτσιος 6, Ασημακόπουλος 2, Καραβασίλης 18 (3), Κωνσταντούλας 10 (1), Νιαρχάκος

Kasonic Beers (Ζυγούρης Β.): Προσηλιακός 8 (2), Παπαδόπουλος 10, Ζυγούρης Β. 3, Ζυγούρης Γ. 17 (2), Ματακίδης 6, Γκόνης 4, Κόκκαλης 2

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια του αγώνα!