24/09/2023
Most Wanted 22 9 22 17 - 70 -
Komodo Dragons 14 18 16 16 - 64 -

Στις λεπτομέρειες οι Most Wanted!

Οι Most Wanted έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο, έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης και με κορυφαίο σε αμυνα και επίθεση τον Κουσάκη, τον Καραμασιώτη να σκοράρει δύο φορές από τα 6.75 και τους Κάλα(6) και Βελτσίστα(4) να βάζουν τις πινελιές τους, ξέφυγαν με 21-14. Οι Komodo που ξεκίνησαν πολύ νωθρά το παιχνίδι και δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να περιορίσουν τα ατού των αντιπάλων, στηρίχτηκαν επιθετικά στις εξάρσεις των Ελ Νταούντ(8) και Γαϊτανάκη(4).

Άλλαξαν οι ρόλοι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Δράκους να ξεκινούν με ένα εντυπωσιακό σερί 0 – 17 , φέρνοντας το ματς στα μέτρα τους. Ο Γαϊτανάκης ήταν ο υπαίτιος αυτού του ξεσπάσματος με 9 πόντους, με τον Βαζαίο να προσφέρει λύσεις σε οργάνωση και σκορ με 4, με τους Most να αντιδρούν στο τελευταίο δίλεπτο και με τρίποντο του Καραμασιώτη και καλάθι του Βελτσίστα , πλησίασαν 29 – 32 στο τελος του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακό από σκορ και θέαμα, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλη την ποιότητα τους, να προσφέρουν όμορφες φάσεις με την εξέλιξη της αναμέτρησης να είναι αμφίρροπη. Οι Dragons προσπαθούσαν να διαχειριστούν την διαφορά τους , με Γαϊτανάκη και Βαζαίο να χτυπούν στο ανοιχτό γήπεδο με 8 και 7 πόντους αντίστοιχα , αλλά οι Most έβρισκαν άμεσα τις απαντήσεις. Ο Βελτσίστας (6) ήταν ο λόγος που έμεναν κοντά οι φιλοξενούμενοι, με τον Καραμασιώτη να παίρνει μπρος στο τελευταίο δίλεπτο και με 7 προσωπικούς πόντους να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 50 – 48.

Πόντο πόντο πήγαινε η τελευταία περίοδος, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και το παιχνίδι να είναι αμφίρροπο μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Δράκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό και με το δίδυμο Ελ Νταούντ(7) και Βαζαίο(4) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πήραν και το τελευταίο τους προβάδισμα στο 57 – 60. Οι Most που έμεναν κοντά λόγω Παπαδόπουλου σε εκείνο το διάστημα, έφεραν το ματς στα ίσια με τρίποντο του Κάλα και με το δίποντο του Βελτσίστα και την ψυχραιμία του Καραμασιώτη από την γραμμή της φιλανθρωπίας, έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη με 67 – 64.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σάκης Καραμασιώτης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Γαϊτανάκης με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Most είχαν 17/41 διποντα, 8/27 τρίποντα, 12/17 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Dragons είχαν 15/36 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 13/20 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Βελτσίστας 14, Κάλλας 11(10ρ.), Καραμασιώτης 22, Κουσάκης 9(7ρ.), Μιτζέλος 2, Μπλιθικιώτης 2, Ντάνασης , Παπαδόπουλος 10(9ρ.)

Komodo Dragons : Βαζαίος 16(8ρ.), Γαϊτανάκης 22(7ρ.), Ελ Νταούντ 19, Ζενέλης, Λαζαρίκος 5, Ρέππας 2.

Τι μας άρεσε: Εξαιρετικό παιχνίδι από δύο πολύ δυνατές ομάδες.