11/11/2023
Termites 8 10 13 10 - 41 -
Ellinoroston Celtics 10 13 7 9 - 39 -

Στις λεπτομέρειες οι Τερμίτες!

Το βράδυ του Σαββάτου 11 Νοεμβρίου στο Athens Sports Hall, σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με χαμηλό σκορ κι αμφίρροπη εξέλιξη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Τερμίτες έκαμψαν πολύ δύσκολα την αντίσταση των Ellinoroston Celtics με 41 – 39 και πανηγύρισαν παράλληλα την τρίτη τους νίκη στην Development 2.

Οι δυο ομάδες προέρχονταν από συνεχή κακά αποτελέσματα και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να επιστρέψουν στις νίκες.Οι Τερμίτες μπήκαν πιο δυνατά με τρίποντα από Παζαρλόγλου και Πασχαλινόπουλο, με τους Celtics να ισορροπούν μετά τα μισά και με 4 του Μαλτέζου και Νικολαΐδη-Φυλακτό να σκοράρουν από τα 6.75, προσπέρασαν 8-10.

Με παρόμοιο τρόπο κυλούσε η δεύτερη περίοδος του αγώνα, με τους Τερμίτες να περνούν την μπάλα στο ζωγραφιστό με Χριστόπουλο(4) και Σταματόπουλο να οδηγούν την επίθεση και τους Κέλτες να βρίσκουν ρυθμό με τον δαιμόνιο Νικολαΐδη που έβαλε 7, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 18 – 23.

Το παιχνίδι πήγαινε σε χαμηλό τέμπο στην τρίτη περίοδο, με τους Τερμίτες πλέον να αναλαμβάνουν τα ηνία του αγώνα και με δίδυμο στην επίθεση τους Χριστόπουλο με 6 και Παζαρλόγλου με 4 πόντους αντίστοιχα, προσπέρασαν με 31 – 30. Στη φτωχή συγκομιδή των Πράσινων, που σκόραραν περίπου ανά τρία λεπτά, ξεχώρισε ο Φυλακτός με τρίποντο, με Μαλτέζο και Νικολαΐδη να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Στην τελευταία στροφή του αγώνα, Μπιμπούδης, Πασχαλινόπουλος με τρίποντο από τη μία και Μαλτέζος, Φυλακτός με τρίποντα και Νικολαίδης με καλάθι από κοντά, έφερναν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(38-38). Μπαίνοντας στο τελευταίο και κρισιμότερο τρίλεπτο του αγώνα, Μπιμπούδης και Χριστόπουλος έβαλαν σε θέση ισχύος τους Τερμίτες και η βολή του Φυλακτού δεν έφτανε για τους Σέλτικς, με το τελικό 41 – 39 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Νικηφόρος Αλεφαντινός με 2 πόντους, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νικολαΐδης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Τερμίτες είχαν 12 / 39 δίποντα, 3 / 22 τρίποντα, 8 / 12 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Celtics είχαν 11 / 43 δίποντα,5 / 16 τρίποντα, 2 / 5 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Τερμίτες(Αποστολόπουλος): Αλεφαντινός 2, Αποστολόπουλος, Μπιμπούδης 5, Παζαρλόγου 7, Πασχαλινόπουλος 8, Σταματόπουλος 2(11ρ.), Χατζητσοπάνης 2, Χριστόπουλος 15.

Ellinoroston Celtics (Παπαϊάκος): Γουρνέλος (8 ρ.), Μαλτέζος 11, Νάστος 2, Νικολαΐδης 11, Παπαϊάκος 2(10ρ.), Φυλακτός 10.

Τι μας άρεσε:
Η εξέλιξη της αναμέτρησης, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και να μας κρατούν σε αγωνία μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.